Jump to content

D-Vitaminnal az asztma ellen?

2016. 09. 15. 15:00

A D-vitamint, másnéven Napfény-vitaminnak is nevezhetjük, ugyanis a szervezetünkben a napfény hatására termelődik és aktiválódik. Naponta minimum egy órás (naptej nélküli) napozás esetén termelődik belőle annyi, amennyire szervezetünknek szüksége lenne.

Sokan tartanak a Nap káros hatásától, ezért fényvédő krémektől mentesen nem igazán tartózkodnak a napon. Tehát a szükséges mennyiség nem tud termelődni. A krónikus D-vitamin hiány súlyos betegségek kialakulását okzhatja, ilyene betegségek többek között a , gyulladásos autoimmun betegségek, Chron betegség, krónikus bélgyulladás, az influenza, rák bizonyos fajtája, sclerosis multiplex, diabétesz, magas vérnyomás.

A D-vitamin egy lipofil vitamin, ami annyit jelent, hogy zsírban oldódik, ezért a bevitele a bőrön keresztül, a bőr alatti zsírrétegben történik. Ez a D-vitamin termelő folyamat a napfény hatására tud aktiválódni. A bőrben az ultraibolya sugárzás hatására keletkezik. A D-vitamin elősegíti a kalcium és foszfor felszívódását a bélcsatornából, továbbá közvetlenül befolyásolja a csontképződést. D-vitamin hiányos gyerekek és felnőttek esetében rosszabb tüdő légzésfunkciós értékeket és gyakoribb asztmás rohamokat figyeltek meg. A „napfény” vitamint azért is érdemes pótolni, mert szedésével az asztma gyógyszerek hatékonysága is növelhető.

Több, mint egy hagyományos vitamin...

A többi vitaminnal együttesen a D-vitamin is létfontosságú a szervezetünkre nézve, hiánya esetén a pótlása létfontosságú. A D-vitamin szerepet játszik a szervezet immunműködésében, csökkenti a gyulladásos folyamatokat. Kutatásokkal igazolták, hogy azoknál a gyerekeknél sokkal gyakoribb az aszthma, légzési problémák, nehézlégzés, tüdőgyulladás, akiknek a D-vitamin szintje nem megfelelő. Bőrgyógyászok igazolták, hogy a D-vitamin, a bőr különféle problémáira, mint az ekcéma, dermatitis, pikkelysömör szintén megoldást nyújt. Ugyanis a napfény hatására termelődésnek indul, a bőr pedig gyógyulásnak. Napjainkban is egyre nő a csecsemőkori légzésproblémák és, az asztmás megbetegedések száma. Minél nagyobb a szoptatás idején a csecsemő D-vitamin szintje, annál kisebb eséllyel fog kialakulni az asztmás megbetegedés náluk a későbbiekben. A vizsgálatok alapján bebizonyosodott, hogy a D-vitamin nem csak a megelőzésben,de a betegség gyógyításában is szerepet játszik. A vitamin csökkenti az asztmás rohamok előfordulását, alacsony D-vitamin szint esetén, azonban gyakoribb a súlyos asztmás roham előfordulása. D-vitamin hiány esetén olyan problémák is jelentkeznek mint,foghullás, íny-gyulladás, boka,térd ízületi problémák (fájdalmak, deformálódás, megvastagodás), alvászavar, fáradtság, csontritkulás, csontlágyulás, pszichés problémák, ingerlénykeség.

Mennyi vitaminra van szükségünk?

A D-vitamin ajánlott napi dózisa 400 IU-ban van meghatározva. Ez a mennyiség a minimum, amire a testnek szüksége van ahhoz, hogy elkerülje a súlyos egészségügyi problémákat. Azonban nem minden D-vitamin egyforma, több variánsa is létezik. A biológiailag aktívat D3-nak nevezzük, néhány gyenge minőségű táplálék kiegészítő tartalmaz D2-t . Azonban az emberi szervezetben a D2 nem aktív, így először át kell alakítani D3–á , mielőtt bármi egészségre gyakorolt hatása lenne. A már kialakult hiányállapot kezelésére kezdetben nagyobb dózisra lehet szükség, majd amikor a D-vitamin-koncentráció elérte a normál szintet, következhet a fenntartó mennyiség meghatározása. Kortól és nemtől függetlenül panaszmentes állapotban is javasolt a D-vitamin szint évenkénti ellenőriztetése. A D-vitamin hiány meghatározása vérvételi eljárással, vérből történő laboratóriumi vizsgálattal történik. Ezek a vizsgálatok gyerekeknél is elvégezhetők. Az összes körülmény figyelembevétele és a leletek eredményei alapján lehet egyéni D-vitamin kezelést javasolni, amellyel a hiányállapot és a kóros tünetek is egyaránt megszüntethetőek.

(Forrás: lelkielet.hu, allergiakozpont.hu l Kép:pixabay.com)