Jump to content

Függőség, melyben a magyarok listavezetőek!

2016. 11. 18. 20:23

Káros, drága és kellemetlen szagú, mégis az emberek jelentős része függ tőle világszerte. A dohányzás, több mint 6 millió ember halálát okozza évente, és a Föld lakóinak harmada, azaz több mint 1 milliárd ember dohányzik minden nap. A dohányzást „korunk pestiseként” emlegetik a szenvedélybetegségek között.

Magyarország, szinte minden káros szenvedély tekintetében, így a dohányzásban is előkelő helyen áll a világranglistán. A magyar személyenkénti cigifogyasztás duplája a világátlagnak. Fejenként több, mint 300 szálat szívunk el évente. Magyarországon minden évben kb. 20 ezer ember hal meg dohányzás okozta betegségekben.

Sokan nem is tudják, de a dohányzás nem csak tüdőrákot vagy szájüregi rákot okozhat, hanem alsóvégtagi érszűkületet, amely gyakran mindkét láb elvesztéséhez vezethet. Hazánkban évente 6000-8000 amputációt végeznek, és ezeknek a jelentős része a dohányzásra vezethető vissza. Az aktív dohányzás ugyanis, ötszörösére emeli az érszűkület kialakulásának esélyét.

A dohányzás a szív-és érrendszeri betegségek egyik fő rizikófaktora, amely során a szervezetbe került anyagok károsítják az ereket és hozzájárulnak azok elmeszesedéséhez, beszűküléséhez, valamint növelik a trombózis veszélyét. Sokan azt gondolják, hogy az érszűkület elsősorban az idősek betegsége, ez azonban nincs így. A betegség érinti az egyre fiatalabb korosztályt is.

A 40-50 éves dohányosok akár tíz évvel is tovább élhetnének, ha nem hódolnának káros szenvedélyüknek. Azonban a dohányzásról leszokni, csak keveseknek sikerül.

Íme, néhány jó tanács, ha leszoknál a dohányzásról!

  • Készülj tudatosan! Tervezd meg, hogy mikortól teszed le a cigarettát, és tartsd magad elhatározásodhoz.
  • Tüntess el a környezetéből mindent, ami a dohányzásra emlékeztetet!
  • Alaposan tisztítsd ki a lakást, autót, ruháidat mosd ki, hogy mindenből eltűnjön a cigaretta szag.
  • A leszokás kezdetét időzítsd hétvégére, szabadság idejére, a kezdeti hangulatingadozással járól kellemetlenségek elkerülése végett.
  • Első körben rövidebb időszakokra tervezz, tűzz ki célul magadnak egy napot, egy hetet, két hetet, stb. amikor nem gyújtasz rá. Ha sikerül elérned a szakaszokat, jutalmazd meg magad, ezzel is ösztönözheted magad
  • Fel kell rá készülnöd, hogy a dohányzásról való hirtelen leszokás hízást és kedélyállapot változást okozhat.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)