Jump to content

Mi állhat a köhögés hátterében?

2017. 02. 24. 11:35

A változékony időjárás hátránya többek közt az, hogy az ember könnyebben elkapja a bacilusokat és a kórokozókat. A nátha, megfázás könnyen okozhat kellemetlen köhögéssel társuló tüneteket, azonban, ha a köhögés nem javul és kellemetlen érzésekkel társul mindenképpen keressük fel kezelőorvosunkat.

Tüdőgyulladás...

Ha a kezdeti megfázásnak tűnő panaszok nem javulnak, a köhögés több, mint egy hete fennáll, akkor gyanítható, hogy tüdőgyulladás áll a hátterében. A betegség legfőbb tünete a tartósan fennálló száraz köhögés, mely általában lefekvés után rosszabb lesz, mint napközben. Fontos, hogy azonnal keressük fel orvosunkat, ugyanis gyógyszeres kezelésre lesz szükség. A gyógyszertárban kapható köhögéscsillapító szirupokkal tüdőgyulladás esetén óvatosan kell bánni, ugyanis bizonyos gyógyszerek meggátolják ugyan a köhögést, de ezáltal letapasztják azokat a váladékokat és nyálkákat melyeknek távozniuk kellene a köhögés során. Ez csak rontja a beteg állapotát.  A tüdőgyulladás láz, verejtékezés, hidegrázás, intenzív köhögőroham, esetenként véres felköhögött váladék jellemzi. Fontos ,hogy a szövődmények elkerülése érdekében azonnali orvosi ellátásra van szükség, antibiotikumos kezeléssel könnyen gyógyítható.

TBC…

A tuberkolózisban (gümőkórban) szenvedők száma az orvostudomány fejlődésének, a megfelelő gyógyszereknek, és és a modern vizsgálati eszközökkel felszerelt tüdőgondozóknak hála egyre ritkább a lakosság körében.  A kór okozója a Mycobacterium tuberculosis baktérium , mely elsősorban a tüdőt támadja meg, azonban okozhat agyhártyagyulladást, és negatív hatással lehet a vérkeringésre, nyirokrendszerre, húgyútakra, izmokra, ízületekre, és a csontokra is egyaránt. A TBC-s megbetegedések során a baktériumok „gümőket” okoznak a tüdőben,melyek akadályozzák a tüdő normál működését. Mindemellett káros anyagokat bocsájtanak ki a szervezetünkbe. Ha több, mint 2 hétig fennáll a köhögés, mely mellkasi fájdalommal, fáradtsággal, gyengeséggel, súlyvesztéssel, véres köhögéssel társul, elképzelhető, hogy tuberkolózisról beszélhetünk. Nagyon fontos idejében orvoshoz menni vele, mert bár a mai gyógyászatnak köszönhetően kezelhető, de kezelés nélkül a mai napig halálos lehet. Ugyanis az egész szervezetre kiterjedhet és fokozatosan leépítheti a beteg egész szervezetét, különösképpen az agyat, a szívet és a gerincet.  Megfelelő antibiotikumos kezeléssel orvosolható, mellkasröntgen készítésével pedig kimutatható.

Szamárköhögés…

A szamárköhögés ellen létezik ugyan védőoltás, ennek ellenére időnként újra felüti a fejét a betegség. A fertőzés okozója a bordetella pertussis nevű baktérium, mely köhögés és tüsszentés útján is terjed. Tünetei többek között a 4-5 hétig is eltartó rohamokban előtörő köhögés, ezen kívül egy hagyományos nátha tüneteit produkálja, lázzal, orrfolyással, hányingerrel kiegészülve. A köhögési rohamok éjszaka rosszabbodnak, ha nem kezelik a betegséget időben tüdőgyulladást is okozhat. A szamárköhögés antibiotikummal kezelhető, általában egy hét után, már nem fertőz.

Tüdőrák…

A tüdőrákot a betegeknél általában akkor veszik észre, mikor a beteg már túlzottan szenved a betegség okozta tünetektől. A tüdőrákban szenvedők több, mint 60%-a krónikus köhögésben szenved, mikoris diagnosztizálják náluk a kórt. Bár sokan azt gondolnák, a dohányzás az okozója, a betegek 30%-a életében nem gyújtott rá. Tünetei a folyamatos köhögés, véres váladék felköhögése, nyeléskor érzett fájdalom, rekedt hang, elszíneződött váladék. Ha időben felfedezik a betegséget, még gyógyítható.

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com, pulmonaryfibrosismd.com)