Jump to content

Ételek melyeket jobb ha mellőzöl II.

2017. 02. 24. 08:04

Az vagy,amit megeszel” tartja a mondás, ha éhesek vagyunk testünkön-lelkünkön eluralkodik az éhségérzet, ami frusztrációt és agressziót is kiválthat, ilyenkor a legapróbb stresszhelyzetre is lobbanékonyanan reagálunk. Bizonyos ételek fogyasztása azonban épp ellenkezőleg hat ránk, míg azt hinnénk a jóllakottság jobb körzérzetet eredményez, és megnyugtat, egyes ételek fogyasztása után, kellemetlenül, stresszesen érezhetjük magunkat.

Figyelj az összetevőkre!

A nátrium- glutamát egy neurotoxin, vagyis idegméreg. A következő tüneteket okozhatja: migrénes fejfájás, hányinger, hányás, hasmenés, asztmás rohamok, egyensúlyzavarok, mellkasi fájdalmak, erős szívdobogás, gyerekeknél viselkedési zavarok. De olyan tüneteket is produkálhat, mint a bőrpír, orrfolyás, kiütések. Nátrium glutamát érzékenység egyénileg eltérő mindenkinél, van akinél a legkisebb mennyiség is problémát okoz, másoknál tünetmentes. A gyerekek vannak a legnagyobb veszélynek kitéve, a mérgező anyagok könnyebben szívódnak fel a szervezetünkben. Annak ellenére,hogy az emberek jelentős része érzékenyen reagál a nátrium glutamátra, a mai napig megtalálható bizonyos élelmiszerekben. Ha az alábbi anyagokkal találkozik a boltok polcain,mint az E-621, hidrolizált növényi fehérje, élesztő kivonat, autogénezett élesztő, ízfokozók, kálcium kazein, nátrium kazein, texturált fehérje ne vegye meg. Hiszen ez mind nátrium glutamát.

Sokan úgy gondolják a cékla jót tesz az egészségnek, oxálsav tartalma miatt nagy mennyiségben történő fogyasztása káros a szevezetünkre. Az oxálsav megakadályozza a csontokat építő kálcium felszívódását a bélben, így a gyakori céklafogyasztás olyan problémákat eredményezhet, mint a hát és derékfájás.

Édességet ennél? Ne porból!

Ki tudna ellenállni az édességeknek? Bizonyára veled is előfordult már,hogy rádtört az édesség iránti vágy, de nem volt otthon semmi fogadravaló. Ilyenkor nyúl a többség a pudingporok után, hiszen 5 perc alatt kész a kívánt édesség. A por pudingok azonban tartalmaznak egy tartrazin nevű sárga festékanyagot (E-102), amelyet a pudingok, sütemények, élelmiszerporok, szószok, levesek, gyümölcsételek, fagylaltok, édességek, rágógumik, marcipánok, jégkrémek színezésére is használnak. A tartrazin mindezek mellett bizonyos gyógyszerkapszulákban is megtalálható. Gyakoribb az ellene fellépő allerigás reakció,mint a többi színezőanyagnál. Allergiás reakciót, migrént, látászavart és viszketést okozhat.

Nem csak az alapanyagok okozhatnak kellemetlen perceket, a hideg ételek, mint pl, a fagylalt vagy hűsítő koktélok fogyasztása a jég hatására fejgörcsöt, migrénes fejfájást okozhat. Ugyanis arcidegeink reakcióba lépnek a hideggel, és ennek eredménye a kellemetlen görcs. Célszerű éppen ezért lassan és mértékeltesen fogyasztani.

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)