Jump to content

Elérkezettnek látod az időt a tavaszi nagytakarításhoz? Kezd a párnákkal!

2017. 04. 17. 19:00

Ugyanis a lakáson belül az allergiáért első sorban a poratkák felelnek, akik örömmel húzzák meg magukat az ágyneműkben és a párnákban. Egészséged megőrzése érdekében vedd fel a harcot ellenük!

Milliónyi ízeltlábú található a párnánkon, és bár teljesen kiirtani szinte lehetetlen őket, azért sokat tehetünk ellenük. A házi poratkák lakáson belül, a környezetükben található elhalt, lehullott hámsejtekből táplálkoznak, melyekből a legtöbbet az ágyneműkben, párnákban, bútorhuzatokban, szőnyegekben, plüssállatokban találnak.

Milyen problémát okozhat?

A házi poratka szénanáthás, asztmás tüneteket válthat ki az allergiára fogékonyakból, de az ágyban, ágyneművel érintkezve csalánkiütést és ekcémás bőrproblémát is okozhat. A poratka nagy hátránya, hogy mikroszkóp nélkül láthatatlan ezért sokan nem is gondolnak rá, hogy milyen komoly probléma áll fent otthonukban.

Ha „beköltözött” ott is marad…

A poratka, a magas páratartalmú környezetet és az átlag 20-25 °C közötti hőmérsékletet részesíti előnyben. Előfordulásuk a fűtési szezonban és a jó idő beköszöntével, az állandó meleg hatására megnő. Amikor elpusztulnak, mélyen a párnákba kerülnek,valamint a bútorokba, szőnyegbe is, és könnyen allergiás reakciót válthatnak ki, a poratkák egyre nagyobb problémát jelentenek a meleg időben, leginkább pedig az allergiaszezonban, amikor az emberek szezonális allergiában szenvednek, amelynek tipikus tünetei az orrfolyás, szemviszketés és tüsszögés. Így az is lehetséges, hogy poratka-allergiában szenvedünk, és még csak nem is tudunk róla.

Mit tehetünk ellene?

A szakemberek azt tanácsolják, igyekezzünk minél inkább megszabadulni a poratkáktól. Kezdetnek nem árt, ha gyakran mossuk az ágyneműt, beleértve a párnákat is. Azt javasolják, legalább háromhavonta mossuk ki a párnákat, az ágyneműt pedig minden héten, hogy az elhalt bőr és a haj eltűnjön onnan, amíg ugyanis ezek ott vannak, a poratkák mindig vissza fognak térni. Az ágyneműket hetente egyszer forró vízben mossuk ki, ahogyan a matracot és a párnákat is mossuk, fertőtlenítsük le. A rendszeres és alapos portalanítás sokat segíthet, elsősorban pedig a hálószobára összpontosítsunk, itt lappang ugyanis a legtöbb poratka. Ugyanakkor teljesen kiirtani szinte lehetetlen a poratkákat

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com, wikimedia.org)