Jump to content

Férfi meddőség

2017. 01. 13. 11:00

Régóta próbálkoztok, de nem jön a baba? A meddőség az a betegség, melytől a legtöbb babára vágyó pár retteg. Ez a probléma nőknél, és férfiaknál is jelentkezhet. A probléma okának felderítéséhez, minden esetben szükség van megfelelő orvosi vizsgálatokra.

Meddőségnek nevezzük, ha védekezés nélküli nemi élet ellenére sem sikerül a teherbeesés. Nem csak a nők szaporító szerveivel lehet probléma, létezik férfi meddőség is. A meddőség problémája 40%-ban férfi eredetű, 40%-ban női, 20%-ban mindkét félnél fennálló. Magyarországon a párok 15-18%-át érinti ez a probléma.

Férfi meddőségről (sterilitás), akkor beszélhetünk, ha egy év alatt sem következik be a nőnél a terherbeesés, még akkor sem, ha rendszeresen élnek védekezés nélküli szexuális életet. Ha a párok, a nők peteérése alatt próbálkoznak a teherbeeséssel, a sikeres fogantatás esélye 20%-kal is megnőhet.

Mi állhat a hátterében?

A férfi meddőség hátterében főként genetikai okok állhatnak. A férfiak kromoszóma állománya X és Y (nemi) kromoszómát tartalmaz, a nőké ezzel szemben két X-et. Ha a férfiak kromoszóma szerkezetének egyensúlya megbomlik, sérül, akkor az nemzőképtelenséghez vezet. A genetikán kívül, hormonális okok is okozhatnak sterilitást. Ezesetben a tesztoszteron termelődéssel lehetnek problémák, melyért az agyalapi mirigy és a hipotalamusz normál működése a felelős. Ha ezek sérülnek, gyulladás, daganat keletkezik rajtuk, akkor felborul a hormontermelés egyensúlya, mely meddőséghez vezet. A genetikai és hormonális problémák mellett a férfi meddőség hátterében meghúzódhat még fejlődési rendellenesség, mérgező anyagok szervezetbe kerülése, ondóúti gyulladás és fertőzés, óndóút elzáródás, fejletlen nemiszervek, biokémiai okok, hereproblémák, és egyéb immunológiai okok. Minden esetben alapos orvosi kivizsgálásra van szükség, a pontos diagnózik és a kiváltó okok feltárása érdekében.

Egy-két okot leszámítva (külső szervi elváltozások, gyulladások, daganatok), a tünetek általában konkrét nemzőképtelenségben, esetleg impotenciában nyilvánulnak meg. Speciális andrológiai vizsgálatokkal a meddőség okai hamar feltárhatóak. A férfimeddőség hátterében olyan káros szokások is állhatnak, mint a dohányzás és az alkoholfogyasztás, melyek károsítják az ép spermiumokat. Egyes kutatások szerint, a mobiltelefonhasználat is károsíthatja a szaporító szerveket és a spermiumokat, főleg ha a nadrág zsebében hordják. Ha nem genetikai a probléma, akkor gyógyszeres kezeléssel, műtéttel, hormonpótlással lehet orvosolni a betegséget. A generikai meddőség sajnálatos módon nem gyógyítható, de a kísérő tünetei hormonpótlással enyhíthetőek.

Ahhoz,hogy a spermiumtermelés a legoptimálisabb legyen, magas testhőmérsékletre van szükség. Ha ez nem adott, ezen kívül a herékkel egyéb veleszületett problémák állnak fent, akkor szintén akadályozva lesz a sikeres megtermékenyítés. A rejtettheréjűség, herék vénáinak tágulata, heredaganat, mellékheregyulladás, mind sterilistáshoz vezethet.

A genetikai rendellenesség okozta meddőség nem gyógyítható, de hormonpótlással a kísérőtünetek itt is enyhíthetőek. Előfordulhat, hogy korábbi betegségek, gyulladások, nemi betegségek szövődményeként lép fel a meddőség. Ezek hatására ugyanis előférdulhat, hogy a férfi nemi szervek sérülnek, a fizikai és kémiai hatások (gyógyszeres kezelés) következtében a spermák elpusztulnak, vagy nehezen termelődnek. Daganatos betegségben szenvedők kemoterápia és sugárkezelése következtében szintén terméketlenné válhatnak, ugyanis ezek akezelések megváltoztatják a sperma mennyiségét, kémhatását, életképességét.

A férfi meddőséget, ultrahangos-, röntgen-, vér- és hormonvizsgálattal is megállapíthatják. Bizonyos esetekben komplex genetikai vizsgálatot is igényelhetnek. Ahhoz, hogy egy férfi megtermékenyítsen egy nőt, szükség van első sorban az erekció képességére, életképes spermákra, megfelelő ejakulációra. Ha ezekkel is problémái adódnak, a megtermékenyítés esélye jelentősen csökken. A férfimeddőség hátterében lelki okok is meghúzódhatnak, napjainkban a sok stressz, az állandó rohanás, a felgyorsult élet miatt ez egyre jellemzőbb. A szociális, párkapcsolati problémák az alkoholizmus és a dohányzás is rombolja a férfiak libidóját és nemzőképességét.


(Forrás: lelkielet.hu, webbeteg.hu l Kép: pixabay.com)