Jump to content

Valóban befolyással lehet, a gyerekkorban átélt trauma az öregedési folyamatokra?

2016. 12. 20. 11:00

Legújabb kutatások szerint, a gyerekkorban átélt traumák felgyorsíthatják a felnőttkori öregedési folyamatokat és növelhetik a korai halálozás kockázatát.

A kutatást Eli Puterman, a kanadai Brit Kolumbia Egyetem fitnesz és öregedési laboratóriumának igazhatója vezette. Puterman szerint, a gyerekkori stressz, frusztráció, elfolytott érzelmek mind növelik a kromoszómák végén található telomerek rövidülését, melynek az lesz az eredménye, hogy fogékonyabb lesz az ember felnőttkorában a betegségekre, valamint a korai halálozás esélye is megnő.

A telomer a kromoszómát alkotó DNS-lánc két végén található, ismétlődő szakasz, amely megakadályozza a kromoszóma végeinek összetapadását, valamint védi DNS-ünket a sejtek osztódása során bekövetkezett rövidülés káros hatásaitól. Fontos megakadályozni a DNS-t a rövidülés káros hatásaitól, ugyanis ez a sejtek életképességének romlásával jár.

A telomer nem tartalmaz géneket, így rövidülése nem károsítja a DNS-t. Minél hosszabb a telomer szakasz, annál több osztódásra képes a sejt anélkül, hogy génkészlete sérülne. Az emberi sejtek kb. 50 osztódásra képesek, ezt követően a DNS sérülése már jelentős. A telomerrel nem rendelkező kromoszómák végét nem védi semmi az összekapcsolódástól, ha ez bekövetkezik, komoly genetikai problémát eredményez. Ezesetben az újonnan keletkezett sejtek életképtelenek és további osztódásra alkalmatlanok lesznek. Minden élőlény rendelkezik biológiai órával, ez szabja meg, hogy az élőlény meddig élhet. Ha megóvjuk a telomerek rövidülését, akkor a sejtek élettartama megnő, így elkerülhető az elöregedésből adódó idő előtti elhalálozás.

A kutatók természetesen megjegyezték, hogy nem mindenkinek lesz rüvidebb a telomere a gyermekkori traumák és stressz miatt, de a telomerrövidülés kockázatát jelentősen megnövelik ezek a nem kívánt, károsító hatások.

A kutatás során 4598 embert (50 év feletti férfit és nőt) vizsgáltak. Egyrészt nyálmintát vettek tőlük, másrészt kérdőívet kellett kitölteniük, az életük során átélt traumákról. Az így kapott eredményeket a kutatók összevetették a telomerek méretével. A telomer védi a kromoszómát azoktól a károsodásoktól, amelyek a sejtöregedést és a korai halált idézik elő. Kutatások igazolták, hogy a nagyobb gyerekkori traumák 11%-kal növelték a telomer megrövidülésének kockázatát.

Traumaként hathat egy gyermekre, ha szülei alkohol vagy drogfüggők, nehéz anyagi körülmények között élnek, előfordulhat, hogy ételre sem jut, iskolai problémák, iskolatársak, tanárok „terrora”. Depresszió, frusztráció, elfolytott érzelmek, szorongás. Ezek a testi-lelki problémák mind hozzájárulnak a telomerek rövidüléséhez, elősegítve a sejt károsodását, valamint növelik a korai halálozás kockázatát.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)