Jump to content

Kapcsold le a lámpát, mentsd meg a Földet!

2017. 03. 06. 19:46

Évről-évre egyre nagyobb sikert arat hazánkban a Föld órája elnevezésű jótékony célú esemény, melynek célja bolygónk megóvása, a figyelem felhívása a klímaváltozásra, és az energifogyasztás csökkentésének elérése. Te is tennél valamit a nemes cél érdekében? Kapcsolj le minden lámpát és elektromos berendezést március 25-én este.

A mozgalomról...

Föld órája a Természetvédelmi Világalap, a WWF (World Wide Fund for Nature) által létrehozott nemzetközi esemény, melynek lényege, hogy minden év március utolsó vagy utolsó előtti szombatján a háztartások, a vállalkozások, a közterek, egyéb épületek...stb, le- és kikapcsolják az elektromos berendezéseiket, és a világításokat, annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozásra és az ennek következtében kialakuló problémákra a Földön. A Föld órája kezdeményezés 2006-ban indult Ausztráliában, és 2008-ban vált nemzetközi méretűvé.

Mikor lesz és mi célból?

Idén március 25-re esik, a hatvanpercnyi sötétség, vagyis a Föld órája esemény, mely során a WWF egy, a fenntartható életmódot szolgáló komoly elköteleződésre szólítja fel a résztvevőket.  A Természetvédelmi Világalap (WWF) ezen kezdeményezése mára a világ legnagyobb önkéntes akciójává nőtte ki magát. Tavaly 178 ország vett részt a mozgalomban, amelynek célja az energiatakarékosság.
Az eseményre a mozgalom oldalán egyre több ember jelentkezik. A feliratkozók idén nem csupán a hatvanperces sötétségre mondanak igent, hanem egy komoly elköteleződésre is, amely a fenntartható életmódot alapozza meg. A Föld órája-eskü mellett , a WWF Magyarország mindenkit arra szólít, hogy valódi tettekkel járuljon hozzá a világméretű mozgalom hatásához. Magánszemélyek mellett , vállalatok, önkormányzatok és intézmények egyaránt részt vehetnek az akcióban, feltölthetik az oldalra saját kezdeményezéseiket, hogy ezzel erősítsék Magyarországon az éghajlatvédelmi küzdelmet.  

Eredmények...

Az esemény ,idén március 25-én, szombaton este fél kilenc és fél tíz között  zajlik, ekkor "kapcsolunk le" egy órára, hogy közösen világítsunk rá az éghajlatváltozás elleni fellépés szükségességére és a figyelmet azokra a természeti értékekre irányítsuk, amelyek megóvásán az emberiség túlélése múlik - emelte ki közleményében a szervezet. 
Az elmúlt tíz évben az éghajlatváltozás még komolyabb mértéket öltött. A 2016-os év rekordokat döntött több szempontból, a legforróbb év volt az átlaghőmérsékletet tekintve, a jégtakaró a sarkvidéken az eddigi legkisebbre zsugorodott és melegrekord dőlt meg a világ számos pontján.A Föld Órája résztvevőinek száma 2016-ra elérte a 2,4 milliárd főt, több mint hétezer település bevonásával. Az akció az elmúlt években olyan sikereket aratott, amelyek hosszú távon határozzák meg az emberiség jövőjét.  Galápagos szigetén betiltották az eldobható műanyagzacskók használatát, Indiában és a Fülöp-szigeteken számos család otthonában a napenergia biztosítja a világítást. Argentína partjainál 3,4 millió hektáros tengervédelmi terület óvja a tengeri élővilágot, Uganda szívében megalapították az első Föld Órája erdőt helyi közösségek segítségével.

Követendő példa...

Itthon 2016-ban a központi rendezvény a Művészetek Palotájában volt  március 19-én. A téma ebben az évben már nemcsak az esti lekapcsolás, hanem minden olyan környezetbarát vállalás,pl faültetés, víztisztítás, komposztálás, húsmentes nap, autómentesség, amely hozzájárul ahhoz, hogy a már ígyis sokat sérült Földünk állapota romoljon.Tavaly 178 országában, 7000 város nevezetességei borultak sötétbe a 10. alkalommal megrendezésre kerülő Föld óráján. A Föld Órája Fővárosa címet  2016-ban Pilis nyerte, ahol egész napos hulladékgyűjtést, fa-és cserjeültetést szerveztek, este pedig gyertyafényes jótékonysági biozöldség-vacsorával zárták a napot.

Idén március 25-én, a lekapcsolás napján a WWF Magyarország szintén készül saját, rendhagyó programmal, melyekről a honlapjukon tájékozódhatnak az érdeklődők.

(Forrás: lelkielet.hu, MTI l Kép: pixabay.com, 91x.com, amazonaws.com,ttcmobile.com)