Jump to content

Újabb magyar felfedezés! - Magyar tudósok bukkantak rá arra a fehérjére, amely megvédi a szervezetet a kórokozóktól

2018. 03. 28. 13:53

A legfrissebb hazai vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy a MASP-1 fehérje hiányában súlyos betegségek alakulhatnak ki, többek között fertőző agyhártyagyulladás.

A MASP-1 fehérje az immunrendszerünknek segít a baktériumok elleni küzdelemben. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Természettudományi Központjának laboratóriumában végeztek több vizsgálatot. A kutatók rájöttek, hogy milyen jelentős szerepet játszik az emberi szervezet védelmi mechanizmusaiban.

Gál Péter, a kutatócsoport vezetője elmondta, hogy a Gram-negatív baktériumok bekerülnek a szervezetbe, majd elpusztulnak. Azokat a komplementrendszer képes megjelölni és hatástalanítani. A komplementrendszer számos funkciója révén összeköti a veleszületett és az adaptív immunrendszer működését.

A Gram-festés egy sejtfestési eljárás, gyakorlati módszer baktériumok csoportosítására. A módszer Hans Christian Gram dán kutató munkája. 1884-ben fedezte fel, hogy a baktériumokat két csoportra lehet osztani aszerint, hogy egy bizonyos festési eljárással lilára festhetők-e vagy sem.
Gram-pozitív baktériumok azok, amelyek kékre/lilára színeződnek, a negatívak rózsaszín/piros színt kapnak. Az elszíneződés a sejtfal szerkezetétől függ. A MASP-1 ezt a bizonyos komplementrendszert aktiválja, amely azért felelős, hogy felismerje a saját és az idegensejteket a testben. A Gram-negatív baktériumok sokféle betegséget okoznak – magyarázta a kutatás vezetője. Az egyik legsúlyosabb a fertőző agyhártyagyulladás, amelyet a meningococcus baktérium okoz. Akik gyakran kapnak bakteriális fertőzéseket, de nem tudják, hogy mi az oka, érdemes egy olyan vizsgálatot kérniük, amely feltárja hogy ebből a fehérjéből mennyivel rendelkeznek.

Az immunrendszerünk komplex, egymással összefüggő rendszerekből épül fel, amelyeket több kategóriára lehet osztani: természetes vagy velünk született immunitás, amely születésünk pillanatától kezdve bennünk van, illetve van az adaptív immunválasz, amely a szervezet számára hosszas tanulás után fejlődik ki, felnőttkorra válik teljessé. A MASP-1 fehérje a veleszületett immunitás kategóriájába tartozik, ugyanakkor szerepe mindig is kérdéses volt. Sokáig kiegészítő, segédszerepet tulajdonítottak neki. Az MTA kutatólaboratóriuma együttműködésben az Eötvös Loránd Tudományegyetem Biokémiai Tanszékével kiderítette, hogy tulajdonképpen a MASP-1 fehérje az, amely beindítja az egész aktiválódási útvonalat.

A kutatók olyan teszteket végeztek, amelyekből kiderült, hogy a fehérje hiánya komoly problémákat okozhat. A kutatócsoport vezetője ezzel kapcsolatban elmondta, hogy vizsgálódásaik során vagy mesterségesen eltávolították a vérből ezt a komponenst, vagy az aktivitását meggátolták. A komplementrendszer így egyik esetben sem volt képes a Gram-negatív baktériumok ellen megfelelő védelmet nyújtani. Ha a komplement rendszer sérül – valamely komponens hiányzik vagy ne látja el a funkcióját, akkor azok az emberek rendkívül érzékenyek erre a fertőzésre. A kutatók folytatják a fehérje vizsgálatát, és abban reménykednek, hogy eredményeik a jövőben olyan betegségek kezelésében segíthetnek, mint például a légúti fertőzések vagy a mozgásszervi rendellenességek.

 
(Forrás: lelkielet.co.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)