Ők vannak felelős szerepben, de folyamatosan felkészítik gyermeküket arra, hogy annak idején majd átvegyék a vezető szerepet, érettségükhöz mérten felhatalmazást is adnak nekik bizonyos dolgokban.
Nevelési eszközük a tisztelet és nem a megfélemlítés, hiszen jól tudják, hogy az a gyermek, aki tiszteli szülőjét, követni fogja a szabályokat akkor is, ha a szülő nincs jelen. Bemutatják a felelősségvállalást azzal, hogy nem keresnek, és nem fogadnak el kifogásokat.
Bátorítják a függetlenedést annak függvényében, hogy a gyermek hogyan kezeli a határokat és a szabályokat. Az ilyen szülők a megoldásra összpontosítanak, nem a problémákra; megbocsátóak; elismerik saját hibáikat; a gyermekek figyelmét nem a múlt, hanem a jövő felé fordítják.
Ezek a szülők bölcsen megválogatják, mikor kezdjenek csatába, kerülik az ártalmas veszekedéseket, de tartják a frontot a hit, a tisztelet, a bizalom, őszinteség, felelősségvállalás és következmények kérdésében. A hibákat nem megszégyenítésre használják, hanem arra, hogy tanuljunk belőlük. Az ilyen szülők őszinték, nyíltak, elismerik gyengeségeiket, és bocsánatot kérnek, amikor szükséges. Szabályaik világosak, következetesek és igazságosak.
Nem használják az „ismételt figyelmeztetés” taktikáját, a következményekkel kivétel nélkül azonnal szembesítik gyermekeiket. A fegyelmezést a gondoskodással, tisztelettel és megerősítéssel karöltve alkalmazzák.
Mik az előnyei az ilyen nevelésnek?
A gyermek számára biztonságos, védett, szeretetteljes környezetet biztosít a tanuláshoz, míg a szülő példakép lehet a tiszteletadásban, felelősségvállalásban, bizalomban és függetlenségben. A felnőttkor felé vezető út a szülő és a gyermek közös munkája.
Mik a negatívumai ennek a nevelési módnak? Negatívumai nincsenek!
(Forrás:MaiIge / Fotó:afathers-joy.blogspot.com)
Szeretnél követni minket a Facebook-on? Kattints ide, és lájkold az oldalt!