Sok alapítvány, egyesület segíti a koraszülöttség által érintett szülőket, családokat. Ezek közül az egyik legismertebb szervezet a KORE, teljes nevén Koraszülöttekért Országos Egyesület. A szervezet fő célkitűzése hat évvel ezelőtti megalakulása óta a koraszülésben érintett családok megsegítése, elsősorban információk nyújtásával, illetve a sorstársi közösség erejével. Tevékenységük változatos, hozzájuk kötődik a koraszülöttek világnapjának ismertté tétele Magyarországon, információ gazdag honlapot üzemeltetnek, ingyenesen letölthető tájékoztató füzetet adtak ki, amely sok segítséget ad a témában érintetteknek.
Emellett évről évre megszervezik a „KOREXPO” elnevezésű szakmai konferenciát. Az idei alkalom a „Kenguru módszer világnapjához” kapcsolódik, május 13-án rendezik meg a budapesti GyermekszemPont Általános Iskolában. Az eseményen a koraszülésben érintett családok és a koraszülött gyermekek ellátásával, fejlesztésével foglalkozó szakemberek közösen, kerekasztal beszélgetések és előadások keretében keresnek megoldásokat a koraszülöttségből adódó kihívásokra, nehézségekre.
Az egyik megoldás épp az említett „Kenguru módszer”, amely két kolumbiai orvos nevéhez fűződik. A hatásosság az egyszerűségében rejlik: az orvosok sok esetben voltak kénytelenek inkubátor nélkül életben tartani olykor egészen kis súlyú koraszülötteket is, akik számára az egyik legnagyobb veszélyforrás a kihűlés volt. Ennek elkerülésére találta ki a két orvos – a kenguruk szokását „utánozva” – hogy a kicsiket szoros bőrkontaktusban, édesanyjuk mellkasára fektetve, takarókba burkolva melegítették. Az apró babák életesélyei hatalmasat javultak. A módszert azóta a világ számos országában alkalmazzák bevett gyakorlatként, idehaza azonban sajnos még mindig nem eléggé elterjedt.
A KOREXPO idei mottója „A te történeted: a mi történetünk”. Ennek jegyében a sokféle előadás, beszélgetés közül is az egyik legérdekesebbnek a „Neked ez a történet egy a sok közül, nekem viszont az egyetlen” címmel meghirdetett kerekasztal beszélgetés ígérkezik, amelynek kimondatlanul is célja a koraszülött-ellátással foglalkozó ápolók és orvosok érzékenyítése a szülők irányába. Hogyan élte meg a PIC-en (perinatális intenzív centrum, vagyis speciálisan koraszülötteket ellátó kórházi osztály) töltött időt a család, mivel teheti ezt az időszakot a jövőben könnyebbé az egészségügyi dolgozó? Ezekre a kérdésekre igyekeznek majd választ találni a résztvevők, akik között főnővérek, szakorvosok és szoptatási tanácsadók lesznek.
Miként dolgozhatják fel félelmeiket, szorongásaikat az édesanyák?
Az sem csalódik majd, akit más témák érdekelnek, hiszen szó lesz a többi között arról, hogy az érintett édesanyák hogyan dolgozhatják fel félelmeiket,szorongásaikat, de a szervezők nem feledkeznek meg a „koraapukákról” sem – hiszen mindkét szülőnek fontos szerepe van a kiegyensúlyozott és harmonikus gyermeknevelésben. Hasznos lehet megismerni szakértők tanácsait arról, hogy az esetleg eltérő ütemben fejlődő koraszülött gyermeknek hogyan érdemes óvodát, majd később iskolát választani. Egy másik előadás pedig azt a kérdést járja körbe, hogy miként segíthet a pedagógus a bölcsődében, óvodában, iskolában a koraszülöttségből származó problémák kezelésében. „Sérült gyermek a családban” – ezt a címet kapta az a beszélgetés, melynek egyik résztvevőjét, dr. Patócs Lászlót nem csupán orvosként, de érintett szülőként is foglalkoztatja a koraszülöttek helyzete. Az ő gondolatait egészíti majd ki Czeizel Barbara, mint elismert szakértő, gyógypedagógus, és a Budapesti Korai Fejlesztő Központ intézményvezetője, aki egyúttal miniszteri biztosként a szakmai nap fővédnökének tisztét is betölti.
A gyermekek sem fognak unatkozni...
Az egész napos programsorozat ingyenes, kísérőprogramként pedig a gyermekeket Kolompos koncert és játszóház szórakoztatja, a tavalyi évhez hasonlóan pedig ezúttal is megtartja „Mini-rezidens” programját a Peter Cerny Alapítványi Mentőszolgálat. Ekkor az érdeklődő, vállalkozó kedvű gyermekek mini inkubátorokat, műszereket próbálhatnak ki, sőt jó idő esetén még a kiállított speciális koraszülöttmentő autót is bejárhatják, megnézhetik kívül-belül.
Ez a bemutató egy olyan szervezet munkájába ad betekintést, amely már 1989 óta, hiánypótló módon segít a koraszülött babák biztonságos szállításában és ellátásában. Sok éves, szakmai sikerekben gazdag történetüknek most egy nehezebb szakaszát élik meg. Nemrégiben arról adtak hírt, hogy sofőrhiány miatt éjszaka már csak korlátozott szolgáltatást tudnak nyújtani. Tavaly az egyszázalékos adófelajánlások nagyban segítették munkájukat, ezért bíznak abban – hasonlóan a többi, koraszülötteket segítő szervezethez – hogy ez a fajta anyagi hozzájárulás idén is hasonló, vagy nagyobb mértékben támogatja majd őket.