Jump to content

Az örökös dilemma, tanuljon a gyermek a nyáriszünetben?

2017. 07. 05. 15:00

Sokan megpróbálják egész nyáron tanulásra fogni gyermeküket, mert például nyár végi pótvizsga várja, vagy épp jövőre szívesen javítana idei rossz bizonyítványán. Mit tegyen, és mit ne tegyen a szülő ilyenkor? A szakemberek úgy vélik, legyen a pihenés az első; a családdal eltöltött idő alatt a gyermekek rengeteget tudnak fejlődni.

Mosányi Emőke, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat főigazgatója szerint, a legfontosabb tanulás mindig a tapasztalati tanulás, amire jó lehet a nyár, hogy segítsen a gyermekek fejlődésében. A gyerekek akkor fejlődnek, ha a szülők velük vannak és foglalkoznak, beszélgetnek velük. Az iskolának és szakszolgálatoknak az az elsődleges célja, hogy az életben tudja használni tudását. Nem szabad megijedni attól, ha egy-egy rossz jegy bekerül a bizonyítványba, azt kell megnézni, hogy a gyermek saját magához képest hogyan fejlődik.

Csontosné Bodnár Gyöngyi, az Eszterházy Károly Egyetem Gyakorlóiskola alsó tagozatért felelős igazgató-helyettese szerint, a vakáció beköszöntével a tanulásnak nincs vége, hiszen mindig tanulunk. A nyári szünet arról szól, hogy nem kötött keretek között tanulnak a gyermekek, és erre jó lehetőség van a családban, hiszen így a gyerekek fejlődhetnek és a felnőttekkel együttműködve végezhetnek közös tevékenységeket. Nagyon fontos, hogy derűs légkörben, harmóniát teremtve “kreatívkodjunk”,a szülők adjanak lehetőséget a gyerekeknek akár a piacon számolva, vagy főzés közben, egy receptet játékosan felolvasva arra, hogy a gyerek észrevétlenül tanuljon és praktikus tudásra tegyen szert.

Az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet főigazgatója szerint, a tanév végeztével valóban fontos családban, táborokban, nagyszülőnél olyan foglalkozásokat tervezni, ahol észrevétlenül tanulhatnak a gyermekek, ám fontos, hogy van egy felkészülési időszak, hiszen az iskoláknak rögzíteni kell a javítóvizsgák követelményeit – erre augusztus elején el kell kezdeni a felkészülést. Az iskoláknak is feladata, hogy a diákokat felkészítsék – tette hozzá, kiemelve, hogy a minisztérium által is támogatott témahetek, illetve egyéb pályázati lehetőségek, vagy a határtalanul program szintén a gyermekek fejlődését segítik.

A nyár elsősorban tehát szóljon a pihenésről és a feltöltődésről a szülőknek és a gyerekeknek egyaránt, hiszen év közben rengeteg feladatuk van. A tanulást hagyjuk a feltöltődés végére.Hiszen a szülőnek nem az a feladata, hogy pedagógus legyen. A gyermekeknek pedig az egész éves hajtás után, jár egy kis pihenés.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)