Az új tanév elkezdés ráadásul magában hordozhat még egyéb változásokat is. Az óvodából iskolába érkező gyerekek is megérzik annak szelét, hogy egy új életforma vár rájuk. Költözés, egyéb okok miatt pedig a már rutinos iskolás is stresszhelyzetbe kerülhet, ha a megszokott iskolát kényszerül elhagyni és iskolaváltás miatt másik intézményben kezdeni. A legtöbb gyerkőc szeret jelen lenni, amikor az iskolaszerek megvásárlásáról kell gondoskodni, és még örömöt is jelenthet számukra az új tanévre bevásárolni. A szülők számára ez már kevesebb örömet biztosít.
Az iskolakezdés tehát tele van teendőkkel, amely már rányomhatja bélyegét a szülőkre és a diákokra is, de ezt a lehető legkisebb súrlódási felületté kell csökkenteni.
A nyári lazaság, a tovább fennmaradás időszaka véget érhet és megkezdődhet az iskolai időszakhoz való visszaszokatás. Ezt már érdemes ilyenkor megkezdeni, hiszen tudatosítani kell a gyerkőcökben, hogy ez a jó sor nemsoká véget ér. Korábban kell lefeküdni ahhoz, hogy másnap pihenten ébredhessenek, kötelezettségeik lesznek.
Az sem árt, ha a nyári szünet ideje alatt folyamatosan tartják a kapcsolatot az iskola- és osztálytársakkal. Az évnyitó elég feszültséget generál a gyerekekben azzal, hogy ünneplőben kell megjelenni a tömegben. Egy hasonló korú másik gyermek közelsége, barátsága – legyen az osztálytárs, ismerős gyermeke, évfolyamtárs, szomszéd – sokat lazíthat a gyerkőc feszengésén. Nemcsak az év megkezdése előtti időkben jön jól az ilyen külső segítség, de talán az egész tanév során szervezhetnek közös hétvégi, iskola utáni programokat.
A gyermekekben való stressz minimalizálása mindenképp a család, a szülők elsődleges feladata. Nem árt már beszélni arról milyen lesz az új tanév. Az alsó tagozatból a felsőbe történő átlépés is okozhat frusztrációt a gyerekekben, ezért az empatikus megközelítés, a sok beszélgetés enyhíthet a szorongáson.
A gyermekeket egészséges felnőtté szeretnénk nevelni, ezért az is része ennek a folyamatnak, hogy bevonjuk őket döntésekbe. Egy költözés miatti iskolaváltás duplán terhet jelenthet a gyermeknek, hiszen a megszokott iskolai közegét elhagyva még új otthonba térnek haza. Ha ilyen nagyfokú váltás előtt állunk, akkor érdemes felkeresni az új iskolát, hogy megnézhesse a diák és barátkozhasson az iskola miliőjével.
A nyári szünet utolsó heteiben már érdemes lapozgatni a tankönyveket. Fel lehet eleveníteni a tavaly tanultakat, és még mindig nem késő nekikezdeni a kötelező olvasmányoknak sem. Amennyiben nagyon elhanyagolta a diák az olvasást, úgy a szülő is besegíthet, így a diák partnerének érzi a szüleit, és némi támogatással motiválható a gyerkőc is. Természetesen ennek nem kell mindent az utolsó pillanatra hagyni, mert a fejünkre nőtt munka ugyancsak lelkileg megterhelő lehet.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!