Jump to content

Bókolni jó!

2016. 11. 03. 18:20

A legtöbb ember szereti ha dicsérik, ugyanakkor van az a típus , aki könnyedén zavarbajön egy-két kedves szótól.

A bók, egy dicséret, ami lehet belső vagy külső tulajdonságra utaló. Egy apró, váratlan bókot épp olyan jó adni, mint kapni. A legtöbben szeretetük, szerelmük, vagy tetszésük jeleként szórják a bókokat, és sokan vannak, akik ettől zavarba jönnek,megijednek, esetleg féreértelmezik, vagy akár zokonveszik.

Bókolni kortól és nemtől függetlenül, mindenkinek lehet, azonban a mai napig inkább a férfiakra jellemző. Általában a kiszemelt hölgy, vagy egy szeretett személy irányába.

Ha valaki bókol, akkor ügyelni kell arra,hogy mikor és mit mond. A jó bók általában eredeti, kreatív, egyéni, ötletes és ha érzelmek is vannak a felek között, akkor nem árt ha szenvedélyes is. Olyan dolgokat nem érdemes dicsérni, ami nyilvánvaló, vagy éppen már-már közhelyes.

A legtöbb nő tudja, hogy mi az a tulajdonság, ami dicséretet érdemelne, és mi az, amit jobb nem firtatni. Mindig gondoljuk át, hogy mit dicsérünk és milyen formában, nehogy a visszájára forduljon a dolog. Ha bókolsz törekedj arra, hogy a belső értékeket is dicsérd, persze mindemellett a nőnek jólesik hallani, pl.: , hogy szép a szeme, esetleg a haja, vagy milyen csinosan van felöltözve.

Még nagyobb a hatás, hogyha olyan tulajdonságokat dicsérünk, melyek szemmel láthatatlanok.
A férfiaknál más a helyzet,
férfiakat nem szokták nyilvánosan dicsérni a szemük színe, vagy a frizurájuk miatt, a férfi azt szereti, ha a nő felnéz rá, és tiszteli. Természetesen a keménység álarca mögött, a lelke mélyén egy férfinek is jólesik ha ezt a tudtukra is adják.

Mi történik, ha nem tudjuk megfelelően fogadni a bókot?

A legtöbb esetben a nők hajlamosak elpirulni, elfordulni, elterelni a figyelmet valami más dologgal, ha váratlanul bókot kapnak. Néha el sem hiszik, hogy aki mondja, komolyan is gondolja.  Ennek köze lehet ahhoz, hogy a mai rohanó világban nem jellemző a másik embert dicsérni, elszaladunk a legapróbb részletek mellett. Ahhoz,hogy elhidd a dicsérő szavakat nem árt, ha rendelkezel egészséges önbizalommal és képes vagy önmagad a hibáiddal és erősségeiddel együtt elfogadni.

Hogyan várhatjuk el valakitől, hogy kedveskedjen velünk, ha minden szavát megkérdőjelezzük, leginkább azért, mert mi magunk nem vagyunk elégedettek a látottakkal. A belső kritika fontos természetesen, de nem szabad, hogy folyton csak a negatív tulajdonságokra összpontosítsunk. Lásd meg önmagadban (és másokban) a szépet és a jót, ezáltal könnyedén fogod majd fogadni (és adni) a bókokat.

A másik hiba, amit a legtöbb nő elkövet, azon túl, hogy nem hiszi el, amit mondanak neki, hogy nagyon könnyen zavarbajön a kedves szavak hallatán. Ennek számos formája létezik, elkezdhetünk kapkodni, össze-vissza beszélni, zavartan viselkedni, vagy egyszerűen csak elpirulunk. Ilyenkor a legjobb dolog, amit tehetünk, ha megköszönjük a kedves szavakat, és rámosolygunk az illetőre. Ezzel a zavarunkat is leplezhetjük.

Sokan elkövetik azt a hibát, hogyha bókot kapnak, azonnal vissza akarnak bókolni valami nagyobb horderejű tulajdonsággal. Feleseleges, ha valaki kedves szavakat intéz irányodba, vagy megdícsér, nem azért teszi, mert fordítva is elvárja. Persze ettől még jólesik a másik félnek is néhány kedves szó.

Soha ne kövesd el azt a hibát, hogy valakit túlértékelsz, vagy túlbókolsz, csak azért mert szerinted ő szebb, vagy jobb nálad. Ezzel saját magad és az alacsony önértékelésed fogod felszínre juttatni. Azonban, ha valaki szívből és őszintén dicsér, és hasonlóan gondolod, szívből és őszintén nyugodtan dicsérj vissza. Egy jól időzített kedves mondat, egy bók, egy kedves gesztus könnyen feldobhatja a napod, valamint lelkednek is garantáltan jót tesz.

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)