Az életünk egyik legfontosabb tényezője, hogy megtaláljuk párunkat, társunkat, és vele boldog és kiegyensúlyozott kapcsolatban éljünk. A mámoros, szerelmes első időszak után egy kicsit tisztulhat a kép, és az összeköltözés, házasságkötés utáni időszak egészen más lehet, mint a kezdetekben. Ez teljesen normális akkor, ha igyekszünk normális szinten tartani az életünket. A dolgos hétköznapokon is foglalkozni kell a kapcsolatunkkal. Ha nem így történik, elhanyagoljuk egymást, akkor szép óvatosan már csak egymás mellett és nem együtt élünk. A kihűlő kapcsolatokra megoldást jelenthet, ha egy külső személyt is bevonunk, hogy reálisan rálásson az életünkre, bajainkra, és megoldással szolgáljon párkapcsolati gondjainkra. A párterapeuta rávilágíthat arra, hogy miért alakult ki a kapcsolatunkban a probléma, miként lehetne azt fokozatosan megszüntetni. Nemcsak a haldokló kapcsolatokat lehet visszatornázni párterapeuta bevonásával, hanem akkor is lehet használni a párterápiát, ha még jobbá szeretnénk tenni házasságunkat. Vagyis nemcsak az összeomlás szélén állva lehet felhasználni szakember segítségét, hanem kisebb gondok esetén is. Mégis az a jellemző a párokra, hogy általában akkor kérik egy terapeuta segítségét, amikor égetően nagy a baj, és egyedül, a pár tagjai nem képesek megbirkózni a problémákkal, azonban még esélyt szeretnének adni a kapcsolatuknak.
Az egyik ilyen eset a megcsalás. A párterapeuta ugyanis irányítani tudja a felek közötti veszekedést. A párterápia az, ahol ki kell mondani mindent, ami a lelkünket nyomja. Amíg otthon ez abból állna, hogy egymás fejéhez vágnak mindent, és sehogy sem közelítenek a megoldáshoz, addig a terapeuta abban segít, hogyan tudják elengedni a haragot, és feldolgozni a helyzetet.
Az egymástól való elhidegülés oka lehet, ha az életünk merőben megváltozik. Ilyen lehet az is, ha baba születik a családba, vagy éppen az élők sorából távozik egy szeretett személy. Habár egy baba születése nagy öröm, mégis az anyák élete megváltozik, és akár a férj rovására is mehet, ha nem képes egyensúlyt teremteni a nő az életében. A terapeuta segít abban, hogyan dolgozzuk fel a megváltozott életet. Segít abban, hogyan tudnánk hatékonyabban kommunikálni egymással, és a konfliktuskezelési technikák elsajátítását is megtanulhatják.
A párok jelentős része azért keres fel szakembert, mert úgy érzi, hogy megváltoztak egymás iránt az érzelmeik. Azok a mély érzések, amelyek a kezdetekben összekötöttek két embert, az megszűnt, vagy nagyon gyenge. Mielőtt válásba, szakításba mennének bele a párok, sokan döntenek úgy, hogy felkeresnek egy párterapeutát, utolsó esélyt adva kapcsolatuknak. A párterápia során kiderülhetnek, hogy melyek azok a területek, amelyek problémásan működnek a kapcsolatban, és talán a megoldást is megtalálhatják rá.
A párkapcsolat fontos tényezője a testiség. Ha az nincs, akkor keresztet is szoktak rá vetni. Azonban nincs minden feltétlenül veszve, és ebben is segíthet a párterapeuta.
A megváltozott egészségi állapot is kihathat egy kapcsolatra. Ilyen esetben nemcsak a betegség jelenléte okozhat gondot, hanem az egyik fél beteg állapotba lép, míg a másik ápolóba, és ezt nehéz feldolgozni. A lelki terhek cipelése mellett megváltozhat a kapcsolat minősége, a szexualitás megszűnhet, amely frusztrációt okozhat. Ebben is tud segíteni a párterápia.
Nagy bátorságra utal, ha felismerik a párok azt, hogy baj van a kapcsolatukban, és ehhez párterapeuta segítségét is kérik.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!