Tanulmányok igazolták, hogy a legtöbb tinédzsernek az 1980-as években még a környezeti problémák, a háborúk lehetősége, a klímaváltozás, a világot fenyegető globális konfliktusok okoztak szorongást, alvásproblémákat, addig napjainkban a tinik jelentős része a pénzügyi biztonságon túl, legkevésbé aggódik az iránt, hogy a valóságban mi zajlik körülöttük a világon, esetleg éppen hány fát vágnak ki szerte a világon azért, hogy helyére lakóházakat építsenek.
A pénzügyi bizonytalanságot azonban már fiatalon "világvégeként" képesek megélni.
Svéd kutatás eredménye...
A svédországi Karlstad Egyetem vezető szerzője, Dr. Nanette Danielsson szerint, a tinik aggodalmai együtt járnak olyan problémákkal, mint az alvászavar, szorongás, bizonytalanság érzése.Kutatások szerint a fiatalok 92%-a aggódik valami miatt, ami alvásproblémákhoz vezethet.
Vizsgálatok eredményei alapján az alvászavarok okozói, főként a család anyagi helyzete, az örökös aggodalom a pénz és a jövőbeli anyagi helyzet miatt. A magánélet és a jelenlegi politikai helyzethez kapcsolódó aggodalmak, nagyobb mértékben befolyásolják alvászavarokat, mint a globális problémák, hiszen utóbbi közvetlenül nem hat az egyénre.A fiatalok csekély százalékát aggasztja egy esetleges nukleáris háború lehetősége, vagy a környezet rohamos pusztulása.
A svéd kutatók kérdőíves felmérés módszerével,1988-2011 között, több mint 20.000 svéd tizenévest kértek arra,hogy töltsenek ki egy tesztet aggodalmaikról, félelmeikről, melyek egészségükre és alvási szokásaikra befolyással lehetnek.
A legtöbb aggodalomra okot adó válasz, a család anyagi helyzete, szülők munkanélkülisége, baleset, súlyos betegség, családtag elvesztése, bántalmazás, terrortámadás, végül pedig a háború lehetősége és a környezeti katasztrófák voltak.
A fiatalok 81%-át sokkal inkább aggasztotta a család anyagi helyzete, mintsem egy esetleges háború lehetősége, vagy éppen a környezetszennyezés következményei. A kutatás eredményei szerint az 1990-es években a tinik 60%-kal nagyobb arányban szenvedtek alvásproblémáktól félelmeik miatt, mint 2011-ben.A kutás eredménye azt is mutatja, hogy ahogy társadalmunk minél jobban fejlődik, az emberek a boldogságot és biztonságot annál inkább anyagi javakban mérik. A fiatalok gondolkodásmódját ekkor még nagyban befolyásolja mit látnak otthon, mit tanulnak szüleiktől. Igaz,hogy fontosak az anyagi javak, hiszen pénz nélkül nehéz boldogulni a nagyvilágban. Azonban ha a fiatal generáció átsiklik a világot érintő problémák felett, lehet,hogy jelenlegi életére ez éppen nem lesz hatással, azonban későbbi életüket még jelentősen befolyásolhatja.
Hiszen a háború, a politika, a környezetvédelem, még ha nem is érezzük közvetlen hatását életünk minden percében, jelentős mértékben hozzájárul sorsunk alakulásához és a világot uraló állapotokat is befolyásolja.