Jump to content

Ezért érdemes futni!

2018. 02. 15. 10:56

Közeledik a jó idő, lassan ideje kimenni a szabadba. Ha végre rászánnád magad egy kis mozgásra, a futás remek választás lehet. Nézzük, miért jó futni!

A futás viszonylag könnyen végezhető sport, mely számos jótékony hatással bír. Fontos azonban, hogy, csak olyanok válasszák ezt a mozgásformát, akik nem szenvednek különféle szív- és érrendszeri megbetegedésben, és ízületeiket is terhelhetik, ugyanis a futás, a vázizomzat jelentős megterhelő mozgásforma, ily módon a szív- és vérkeringést is jelentősen terheli. A futás növeli a pulzusszámot, megemeli a vérnyomást, éppen ezért, időseknek és betegséggel küzdőknek - csak akkor, ha az orvos engedélyezi- , lassan és fokozatosan kell elkezdeni. Ilyenkor a gyorsgyaloglás, erőteljesebb séta és a kocogás a megengedett. A futás jó hatással van az állóképességünkre, mely rendszeres futással folyamatosan fejleszthető, edzi a tüdőt,az izomzatot, és a szív és érrendszert is. Futással megelőzhető a szív- és érrendszeri, daganatos, és mozgásszervi betegségek kialakulása.

Pozitív lelki hatása is igazol, ugyanis csökkenti a frusztrációt, oldja a szorongást és a stressz tüneteit. A rendszeres edzés következtében, az agy megfelelő oxigénellátásának köszönhetően, az emlékező képesség, a gondolkodási képesség és a problémamegoldó képesség is javul. Fontos, hogy mielőtt rászánnánk magunkat a futásra, megfelelően készüljünk fel testben és lélekben is egyaránt. Kezdetben ne rohanjunk végig több kilométeren keresztül, ugyanis az szívünket és ízületünket is jelentősen megterhelné. Fokozatosan szoktassuk hozzá magunkat a tempóhoz, kezdjük kocogással, majd legalább egy hét elteltével növeljük a sebességet. Ha a futás már nem okoz problémát, akkor koncentrálhatunk a távolság növelésére is. Minden futás előtt melegítsünk be, gondoljunk a folyadékra, és az edzés utáni folyadékpótlásra is. Ugyanis a futás rendkívül nagy vízveszteséget okoz, szervezetünk izzadásnak indul.

Érdekességek a futásról

  • A futás élesíti elménket, hiszen a futók agyának vérellátása javul, ezáltal jobban tudnak koncentrálni.
  • A rendszeres testmozgás  javítja a memóriát, a gondolkodást, a koncentrációt, valamint a koordinációs képességekre is jó hatással van.
  • Remek fogyókúrás módszer azoknak, akik súlyfeleslegtől akarnak megszabadulni, azonban ez csak diétával karöltve garantálja a sikert. Túl nagy súlyfelesleg esetén, a futás  megterheli az ízületet, az izmokat, a térdszalagokat és a bokát is egyaránt. Így célszerű diétával kezdeni, amikor pedig beindul a súlycsökkenés, az életmódot kiegészíteni az edzéssel.
  • Futni bárki futhat, kortól és nemtől függetlenül, ami fontos, hogy az idősebb emberek orvosi engedély nélkül ne kezdjék el ezt a mozgásformát, különösen akkor ne,  ha valamiféle szív- és érrendszeri, mozgásszervi problémával küzdenek.
  • A sportszerűen futóknak, hosszútávfutóknak nem ajánlatos a versenyek, megmérettetések előtt nemi életet élni, ugyanis a versenyhelyzet előtti nemi élet negatívan hat a sportolói teljesítményre.
  • A futás erősíti a csontokat, azonban jobban meg is terheli őket, mint más sportok. Kutatások bizonyították,hogy azoknál a nőknél, akik rendszeresen futottak, fél év után nőtt a csontsűrűség.
  • A futás valóban megterheli ízületeinket, de kutatások alátámasztották,hogy azoknál az embereknél,akik nem sportolnak rendszeresen, nem futnak, mégis gyakori az ízületi kopás, a porckopás.

Amennyiben rendszeres futásra szánod el magad, tedd le a cigerettát és a kávét, valamint az energiaitalt, ugyanis a dohányzás károsítja a tüdőt, a futás során, pedig a légzéstechnikán, és a megfelelő tüdőkapacitáson van a hangsúly. A koffein szintén ártalmas, ugyanis futás során szívünk több munkát végez, mint általában, ehhez pedig megfelelő mennyiségű friss oxigénre van szüksége. A koffein megakadályozza a megfelelő oxigénellátást, és a vér áramlását a szív felé. A futás kiválóan javítja a testtartást, a hátnak és a gerincnek is egyaránt jót tesz. A rendszeres futók kisebb számban szenvednek hát és ízületi fájdalmaktól,mint azok, akik nem sportolnak. A futás erősíti a lábizmokat, formálja az alakot, feszesíti a testet, hát, has és törzsizmokat is erősíti. Fontos azonban, hogy mindig a megfelelő cipőben fuss, hiszen a nem megfelelően megválasztott cipő ártalmas is lehet. Ha elhatároztad, hogy futni fogsz, kezd a futócipő beszerzésével.

Az egészségmegőrző hatása mellett tökéletes kedélyjavító, ugyanis futás hatására az endorfin hormon terlmelődésnek indul, javul a közérzetünk, elmúlik a levertség, a kedvtelenség , tökéletes orvosság depresszió ellen. Futás előtt után és közben, mindig gondolj a folyadékpótlásra!

(Forrás: lelkielet.hu Kép: pixabay.com)