Olyan betegség is létezik, amelyről alig hallani, vagy teljesen ismeretlen sokak számára. A Capgras-jelenség is ilyen lehet. Furcsa és nagyon változó világban élünk, ez kétségtelen, de vannak közöttünk olyanok, akik a körülöttük élő személyekben mást látnak, mint akik valójában. A Capgras-jelenség azt jelenti, hogy egy családtag az őt körülvevő szeretteiben, családtagjaiban egészen más személyeket, idegeneket vél megbújni. Ez a pszichiátriai betegség nagyon ritka, akut és krónikus formája is létezik. Agysérülés, demencia, paranoid skizofrén betegek között fordulhat elő leginkább ez a jelenség, de még így is nagyon ritka.
A családtagoknak egyenesen ijesztő lehet azzal szembesülni, hogy szerettük idegenként tekint rájuk. Mintha csak belebújtak volna idegenek a családtagok bőrébe. Mindenki számára nehéz lehet egy ilyen beteggel együtt élni, azonban a Capgras-jelenséget mutató beteg is szenved attól, hogy idegenek veszik őt körül. A Capgras-jelenségről legelőször francia pszichiáterek számoltak be. Capgras és Reboul-Lachaux volt a két pszichiáter, innen az elnevezés is. Eleinte szindrómaként kezelték, ám mostanra már kiderült, hogy inkább pszichiátriai betegség tüneteként jelentkezik.

A várandós nő testének változása a terhesség teljesen természetes velejárója, ám az már nem, ha a férj is hasonló testi tüneteket produkál. A Couvade-szindrómában szenvedők esetében márpedig valóságos, hogy akaratuktól függetlenül produkálják a tüneteket.
A legtöbben irtózunk a rovaroktól, hernyóktól, férgektől, de az Ekbom-tünetet produkálók esetében még félelmetesebb, mert az ebben szenvedők azt érzi, hogy testüket bogarak, férgek lepték el. Sok esetben a beteg el sem jut szakemberhez, mert problémájukkal bőrgyógyászhoz fordulnak, mivel a fura lényeket a bőrükön látják.
Hazudni mindenki szokott, de a Münchhausen-szindrómában szenvedők olyan betegségeket hazudnak maguknak, amely miatt kórházba kerülnek. Hazudnak tünetekről, hazudnak arról, hogy elveszítették korábbi zárójelentéseiket. Kihasználják a kórházak és az ott dolgozókat is. A kóros hazudozás kísérője, hogy a beteg kórházról kórházra jár betegsége ügyében. Képesek akár vérzést manipulálni saját vagy állati vérrel is, szándékosan kreálhatnak maguknak sebeket, hegeket, gyógyszerek beszedésével egyéb tüneteket produkálnak.

Ezeknek a betegségeknek az esetében nem tudatos cselekvésekről van szó. Erre képes az agy, ha valami nem a megszokott módon működik.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!