Jump to content

Gyermekkori terrorizálás is lehet a lelki bajok oka

2014. 01. 06. 10:19

A legújabb kutatás kimutatta, hogy a gyerekkori terrorizálásban érintettek felnőttkorukban a pszichózis nagyobb kockázatának vannak kitéve, függetlenül attól, hogy a terrorizálás áldozatai vagy elkövetői voltak.

A Psychological Medicine szaklapban megjelent kutatásban brit gyermekeket vizsgáltak születésüktől kezdve. Bizonyos csoportokban közel ötször nagyobb volt a pszichotikus epizódok valószínűsége 18 éves korukban. A Warwick Egyetem elemzéséből az derült ki, hogy az iskolai terrorizálás szenvedő alanyai, elkövetői, és azok, akik elkövetők és áldozatok egyszerre, a pszichotikus élmények megtapasztalásának fokozott kockázatának vannak kitéve.

A kutatás kimutatta, hogy még a külső tényezők, például a családi háttér és a korábbi magatartászavarok figyelembe vételével együtt is az általános iskolában évekig terrorizált gyerekek, de maguk a terrorizálást elkövető gyerekek is nagyobb valószínűséggel tapasztaltak pszichotikus epizódokat 18 éves korukra. Hasonlóan ijesztő az is, hogy még azok a gyerekek is a pszichózis megnövekedett kockázatával rendelkeztek, akik 8-10 éves korukban csak rövid ideig voltak áldozatai az iskolai terrorizálásnak.

A vital.hu cikkéből kiderül, a pszichotikus epizód kifejezés különböző tapasztalatok széles skáláját öleli fel, a hangok hallásától és nem létező dolgok látásától a paranoiáig. Ha ezek a tapasztalatok tartósak, a pszichiáterek pszichotikus zavarként, például skizofréniaként diagnosztizálhatják. A pontos diagnosztizálása nehéz, és kiértékelésükhöz alapos vizsgálatra van szükség.

A kutatást vezető Dieter Wolke professzor azt állítja, véget kell vetni annak a tévhitnek, hogy a fiatal kori terrorizálás ártalmatlan szokásnak tekinthető, amin mindenkinek át kell esnie. Valójában hosszú távon rányomja a bélyegét az emberek életére, és akár súlyos következményekkel is járhat a mentális egészség szempontjából.

„Eredményeink azt mutatják, hogy a terrorizálás elleni beavatkozásokat korán kell kezdeni, már az általános iskolában, hogy meg lehessen előzni a súlyos hatások kialakulását a gyermekek mentális egészségére” – mondta Wolke.

Fotó: freedigitalphotos.net

lelkielet.hu/vital.hu