Több tényező is van, ami a tapasztalatok és a kutatások szerint segíti a nyugdíjas évek kiegyensúlyozott megélését. Mindezek fontosak, de keveset érnek, ha nincs mögötte valós megnyugvás és elfogadás, ha csak az agyban és az életvitelben van rendezettség és nem a szívben. Tehát a kulcsszó: elfogadás! Kétségtelen, hogy ez az életszakaszváltás nehezebb, mint a többi: több a veszteség és talán kevésbé nyilvánvalóak az előnyök. Ráadásul a veszteségek szinte az összes korábbi szerepet érintik, a munkahelyi, a szülői, és női, illetve férfi szerepet is.
A munka elvesztése jelenti az első megpróbáltatást, bár látszólag örömteli, hogy vége a stressznek, a konfliktusoknak, a feszített élettempónak, mégis veszteséget jelent. Hiányozhatnak a feladatok, a beszélgetés a munkatársakkal, a siker és kompetencia élmény és az is bizonyossá válik, hogy ha voltak még céljaink a munkánk terén, már nem tudjuk megvalósítani őket. Már nem kíváncsiak a véleményünkre és nincs döntési lehetőségünk sem.
A másik jelentős veszteség a kapcsolatok terén következik be: a társas aktivitás általában csökken, de ennél sokkal fájdalmasabb a felnőtté vált gyermekek elköltözése és esetlegesen a hozzánk közel állók, barátok, rokonok elvesztése. A veszteséglista harmadik fontos eleme az egészségi állapot romlása, a betegségekkel való szembenézés, a fizikai képességek megváltozása, és az elmúlás gondolatának egyre gyakoribb megjelenése.
Ezenkívül az öregedést és a halállal való szembenézést is könnyebb elfogadni annak, aki vallásos ember. Mivel a legtöbb vallás sajátja a túlvilági életbe vetett hit, ezáltal reményt és lelki nyugalmat adhat ugyanakkor a közösséghez tartozás élményét is nyújtja, ami szintén megnyugvást, biztonságot jelent. A hit annak is sokat segíthet, aki nem vallásos, vagy nem gyakorolja a vallását. Ha megtaláltuk a belső békét, akkor könnyebben találjuk meg a helyünket is a számunkra megváltozott világban, könnyebben találunk rá újra azokra a dolgokra – kapcsolatokra, célokra, elfoglaltságokra — amik talán már egészen máshogyan tesznek boldoggá.
Az időskor egyik nagy előnye, hogy korlátlan szabadidő áll rendelkezésre, hogy azokkal az emberekkel legyünk, akiket szeretünk. Kiemelten fontos szerepe van a párkapcsolatnak, ami a jó közérzetre, a testi-, lelki jóllétre talán a legerősebben hat. Az aktív – munkával és gyermekneveléssel töltött – évek, évtizedek után gyakran újra egymásra kell és lehet találni, új értékek jelenhetnek meg, vagy válhatnak még fontosabbá a kapcsolatban, mint a bizalom, a meghittség és a harmónia.
A nyugdíjas években a legszerencsésebb az, ha saját magunk, tudatosan strukturáljuk az időt, ami rendszerességet, ezáltal biztonságot is ad. A szellemi aktivitás megőrzésében fontosak a célok, fontos, hogy legyen miért felkelni minden nap.
A szellemi aktivitást segít megőrizni az olvasás, vagy a rejtvényfejtés, és a logikai játékok, de a vizsgálatok szerint memória megőrzésében a tanulásnak, az ismeretszerzésenek van kiemelt szerepe, ami nem életkorhoz kötött. A testmozgás igazi kikapcsolódást jelent, ráadásul számos pozitív hatása van a testre és lélekre egyaránt. A fizikai aktivitás javítja az állóképességet, erőnlétet és egyensúlyt, tehát összességében elmondható az, hogy a mozgás hozzájárul ahhoz, hogy aktívabb életet éljünk.
Fotó: freedigitalphotos.net
lelkielet.hu/lelkizona.hu