Jump to content

Így harcolj a stressz ellen!

2016. 09. 17. 16:00

A stressz korunk népbetegsége, amely az emberek jelentős részét érinti világszerte. Ez a „betegség” szép lassan fertőzi meg a testünket, majd a lelkünket, míg nem teljesen átveszi felettünk az irányítást. Ahhoz,hogy elkerüljük a stresszes szituációkat, valamint ellenállóak legyünk a stressz okozta testi-lelki tünetekkel, problákkal szemben, belső harmóniánkat, és gondolkodásmódunkat kell megerősíteni.

Az alábbi módszerekkel remekül védekezhetünk a stressz és az általa okozott kellemetlenségek, testi-lelki problémák ellen.

Vesd papírra gondolataid!

Ha végig gondolod és leírod, hogy melyek azok a problémaforrások, gondolatok, élethelyzetek, kik azok az emberek, akik erősítik benned a stressz érzését, tested-lelked megkönnyebbül majd. Nem minden esetben van konkrét lehetőségünk személyesen megbeszélni a minket nyomasztó problémákat barátainkkal, vagy családtagjainkkal, ilyenkor magunkban rágódunk azokon a dolgokon, amik nyomasztanak minket, ezáltal szorongóak, frusztráltak, idegesek, esetleg agresszívebbek is lehetünk. Ha leírjuk magunknak a problémát, lelkünk megnyugszik és úgy érzékeljük majd, mintha valakivel sikerült volna megbeszélnünk.

Szépen lassan, ahogy gondolataink kitisztulnak, lelkünk megerősödik, a stresszes szorongató érzés pedig idővel megszűnik.

A nevetés a legjobb orvosság!

Ha úgyérzed ez egy igen stresszes időszak az életedben, akkor -még ha elsőre nincs is hozzá kedved, vagy kevésbé lelkesedsz-, nézz vicces, szórakoztató videókat, filmeket, menj moziba, vagy színházba a barátaiddal. Keress magadnak olyan hobbi tevékenységet, elfoglaltságot, amely örömmel és boldogsággal tölt el, ami jókedvre derít, ami szép és akár „vicces” perceket is okoz majd neked. A nevetés, az öröm, a jókedv tökéletes fegyver a stessz és a szomorúság ellen.

Mindig ügyelj a megfelelő légzésre

A megfelelő légzéstechnika a legstresszesebb, legfrusztrálóbb időszakban is kiváló módszer arra, hogy testünk-lelkünk megnyudodjon, megtaláljuk a belső békét, hogy feltöltsük magunkat pozitív energiákkal. A légzés komoly hatással van a stresszre, orvosilag bizonyított, hogy a mély lélegzet tökéletes nyugtatóként használható. Továbbá táplálja szervezetünk sejtjeit, valamint csökkenti a stresszért felelős kortizolszintet.

A séta csodákra képes!

Itt van az ősz, egy kellemes erdei séta a legjobb gyógyszer, ha ideges, zűrös, stresszel teli periódusa van az életünknek. A sétálás egy remek gyakorlat a kedélyállapot harmonizálására, testünk-lelkünk megnyugtatására. Napi 20 perc séta, kényelmes tempóban csodát művelhet velünk.

Nyiss a világ felé!

Ahelyett, hogy begubóznál a saját világodba, inkább ragadd kézen a barátaidat vagy családodat, vagy éppen ismerkedj új emberekkel. Meglátod, ha kinyílik körülötted a világ, előbb utóbb a stresszt is el tudod majd engedni. Csináljatok közös programokat, fedezzétek fel a természetet, a várost, ismeretlen helyeket. A közös kalandok energiával töltenek fel, növelik a boldogsághormon termelődését, kiegyensúlyozottá tesznek minket.

Aludd ki magadból...

Az alvás elengedhetetlen a jó közérzethez, a kipihentség érzése stressz ellen is kiváló. A felnőttek számára napi 7-8 órát lenne célszerű aludni, a gyerekeknek és a tizenévesek 9-11 órát. A stresszes emberek, jóesetben 5-6 órát tudnak naponta aludni, ha a problémához alvászavarok is társulnak, akkor még kevesebbet. Fontos, hogy koncentráljunk a minőségi, pihentető, megfelelő hosszúságú alvásra, a hét minden napján. Ugyanis, ha kipihentek vagyunk, könnyebben állunk ellen a minket ért stresszes helyzetekre, illetve könnyebben vesszük az elénk gördített akadályokat.


(Forrás: lelkielet.hu l Kép:pixabay.com)