Egyre modernebb környezetben élünk és ez minden területen megmutatkozik. Fejlettebb az egészségügy és az orvoslás is, ám ezzel az élettel szervesen együtt jár a stressz, a feszültség, amely sok nyavalyát hoz az emberiségre. Így hiába élhetnénk elméletileg jóval tovább, ezek a tényezők sok évet elvehetnek tőlünk. Emellé pedig még az is társul, hogy a nyugdíjkorhatárt olyan magaslatokba emelték, ameddig nehéz eljutni. Természetesen sokaknak sikerül, de jócskán vannak azok, akik nem élvezhetik az idős kort és a pihenést.

Hazánkra amúgy is jellemző, hogy öregedő a társadalmunk. Statisztikai adatok szerint a férfiak közel 40%-a meg sem a nyugdíjazását. A 65 éves korra emelt korhatár tehát elérhetetlenné válhat sokaknak. Arra is rá kell világítanunk, hogy a mai Magyarország lakosságának várható életkora a nők esetében 4 évvel, míg a férfiak esetében 5,6 évvel rövidebb, mint más, nagyon alacsony számmal bíró nemzeteké. Vagyis egyáltalán nem állítunk jó, de még így sem a legrosszabbul.
Míg férfiak esetében a betöltött 65 év után mehetnek nyugdíjba, addig a nők a 40 éves munkaviszony igazolásával is. Nem csoda, hogy az évek meglétével sokan meg is lépik a nyugdíjaztatást. Vannak olyan munkakörök, amelyek az igazán korai nyugdíjazással járnak: rendőr, tűzoltó. Vajon egészségesebbek és boldogabbak azok, akik korábban élvezhetik az öregségi nyugdíjat? Kutatások is irányultak ennek megválaszolására. Egy 2018-as bostoni felmérés alapján bátran kimondták, hogy a korai nyugdíjazás meghosszabbíthatja az élettartamot mindkét nem esetében. Az idő előtt nyugdíjazott személyek esetében még a halálozás kockázata is kisebb volt az első néhány évben. Sőt, azt is bizonyították, hogy a már valamilyen betegségben szenvedők a nyugdíjas éveikben meggyógyultak, állapotuk jobbra változott. Ennek fordítottja is igaz, hogy a késői nyugdíjazás az egészségre ártalmas. Ezek a tudományos kutatások rámutattak arra, hogy komoly összefüggés van az öregségi nyugdíj és a halálozás között.

Azzal is számolni kell, hogy van, aki éppen azt sínyli meg, ha a mindennapos tennivalója, a munkába járás, az aktív dolgozás megszűnik az életében. A céltalanság, a magány, a motiválatlanság legalább akkora rombolást tehet az egészségünkben. Nem véletlen, hogy az ilyen típusú, már nyugdíjas korú személyek keresnek magunknak elfoglaltságot, vagy akár állást.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!