A határozatlanság sokunk életének része lehet, legyen szó mindennapi döntésekről, (például mit vacsorázzunk) vagy nagyobb horderejű kérdésekről (karrierváltás, felmondás stb.). Ezzel nincs is semmi baj, hiszen nem lehet mindenre azonnal válaszunk és megoldásunk. Bár a választás szabadsága izgalmas, gyakran a döntés nyomásként nehezedik ránk és ez félelmetes is lehet. Szerencsére a határozatlanság leküzdhető, ha tudatosan dolgozunk rajta.

Mi a határozatlanság oka?
Mielőtt változtatnál, fontos megérteni, miért vagy határozatlan. Azt gondolnánk, hogy minél nagyobb a választási lehetőség, annál könnyebb, de a valóságban talán ez a nehezebb megoldás. A bőség zavara gyakran bénító lehet.
Az is határozatlansághoz vezethet, ha a tökéletességre törekszünk minden áron és a hibázástól való rettegés megakadályozhatja, hogy cselekedjünk.
Sok esetben mindez az önbizalom hiányából is fakadhat. Ha nem bízunk a saját ítélőképességünkben, nehezebben hozunk döntéseket.
Mellőzd a halogatást
Határozatlanság esetén hajlamosak vagyunk végtelenül halogatni a döntést. Ennek elkerülése érdekében szükséges határidőt megszabni a cselekedetig. Az időkorlát csökkenti a túl sok és felesleges agyalást.
Elég az elég jó
Még ha nagyon vágyjuk, akkor sem biztos, hogy minden tökéltesen sikerül. Ez a döntéseinkre is igaz. Ha ezt a maximalizmust le tudjuk vetkőzni és elfogadjuk azt, hogy elég az elég jó is. akkor lehet, hogy jobban jövünk ki a helyzetből, mint reméltük.
Segíts magadon
Használjunk olyan listát, amely bármilyen döntéshozatalnál segíthet. E szerint felsorolhatod az előnyöket és a hátrányokat. Amikor vizuálisan is megjelennek ezek, az egyértelművé teszi azt, hogy mi is legyen. Tanuljunk meg rangsorolni és fontossági sorrendet szabni annak, ha több döntési lehetőség közül kell választanunk. Melyik az előnyösebb, jobb.
Engedd el
Fogadjuk el, hogy hibázni emberi dolog. Habár fájdalmas lecke lehet, de az élet része és sokszor nemcsak tanulhatunk belőle, hanem új utat is mutathat.

Kérj segítséget
Nem csak nem szégyen, de az erőforrás megfelelő kihasználásának módja az, ha kívülről kérünk segítséget. Ez is csak a rugalmasságot, az erényeink és gyengeségeink felismerését jelenti. Olykor elég, ha csal egy tapasztaltabb személlyel beszélgetünk és máris megvilágosodunk arról, hogy mit kell tennünk.
Haladj kis lépésekben
Ne várjuk, hogy minden azonnal megváltozzon. A határozatlanság fejlesztését naponta és a saját mindennapi életünkben is fejleszteni lehet. Ehhez ki kell ugyan lépni a komfortzónából, de ez a fejlődés ára. Csináljunk olyat, amit eddig még nem. Ez lehet akár egy új recept kipróbálása. Ami nagyon fontos, hogy legyünk magunkhoz türelmesek.