Jump to content

Akaraterő-ösztön

2016. 04. 01. 17:19

„A dietetikus azt mondta, kérjek külső segítséget, és az Ön számát adta meg. Pedig csak az étkezési szokásaimról beszéltem.”

Sokak életében az olyan hétköznapi, könnyen megfogható problémák okoznak zavart, mint hogy konfliktusba kerülnek a környezetükkel – és önmagukkal – bizonyos szokások miatt, amelyektől legszívesebben maguk is megszabadulnának, de nem tudnak – legyen szó dohányzásról, ivásról, internetezésről, túlevésről vagy más cselekvésekről, amelyek hátterében gyakran tágabb problémák, szorongások állnak. A mélyebb pszichológiai, önismereti munka mellett fontos a pragmatikus szemlélet alkalmazása is ilyenkor: hasznos útmutatásokkal szolgálni ahhoz, hogy az illető megtanulja, hogyan kerekedjen felül a sóvárgáson, és hogyan alakítson ki új szokásokat a régiek helyett.

Akaraterő-ösztön

Kelly McGonigal amerikai kutatópszichológus pontosan ezt a pragmatikus szemléletet képviseli Akaraterő-ösztön című könyvében. A szerző a Stanford Egyetemen vezeti évek óta nagy sikerrel „Az akaraterő tudománya” kurzust, amelyen a diákok megismerik a pszichológia akaraterővel kapcsolatos kutatásait, és saját akaraterő-kihívásaikon élesben tesztelhetik azokat. A kurzusiránti nagy érdeklődést tapasztalva Kelly McGonigal felismerte, hogy az akaraterő (önkontroll, kitartás, önuralom) az egyik legfontosabb kihívás, amely az embereket érdekli. Így a kurzus anyagából könyv született, amelyben McGonigal arra biztatja az olvasókat, hogy válasszák ki saját akaraterő-próbájukat, és folyamatosan dolgozzanak rajta a könyvet olvasva. Egyúttal olyan élvezetes, „sztorizós” stílusban mutatja be a pszichológiai eredményeket a kötet lapjain, amire csak kevesen képesek."

(Forrás: Kelly McGonigal: Akaraterő-ösztön, Fotó:pixabay.com)