Jump to content

Mire jó a biblioterápia?

2016. 08. 22. 14:20

A biblioterápia vagy másnéven szépirodalmi terápia könyv általi gyógyítást jelent.Pontosabban megfogalmazva, egy válogatott olvasmányanyag terápás jelleggel történő felhasználása a piszichiátriai gyógyászatban. Segítségével olvasás és irányított beszélgetés során, személyes problémáinkra is megoldást találhatunk.

A pszichoterápia egyik irányzataként, a biblioterápia már a 19. században megjelent, napjainkban pedig kétféle módon, passzív értelmező, illetve aktív alkotó terápiaként alkalmazzák. A hétköznapokban tudat alatt is gyógyítjuk lelkünket, egy-egy jó hangulató könyv olvasása közben. A biblioterápiát leggyakrabban iskola előtt álló gyermekek fejlesztése esetén használják. Felnőttek lelki fejlesztésére idősek otthonában, művelődési házakban, könyvklubokban, önképző körökben, illetve egyéb kulturális és egészségügyi intézményben van mód és lehetőség.

A terápia során olvasott, elhangzott művek kiválasztása minden korosztálynál gondos odafigyelést és előkészületet igényel a terapeuták részéről, ugyanis bizonyos műveknek nem csak pozitív, hanem negatív hatásuk is lehet az olvasóra. A olvasás elménkre, lelkünkre, pozitívan hat, bizonyos művek növelik az önbizalmat, erősítik az optimista gondolkodásmódot, a pozitív élmények hatására lelkünk-elménk feltöltődik, közérzetünk javul. Ezzel szemben a azok a könyvek, melyek tartalma szomorkás, negatív, ellentétes hatást váltanak ki belőlünk. Kedvünk borúsabb, lehangoltabb lesz, testünk-lekünk szorongóvá, frusztrálttá válhat, bizonyos betegek állapotát jelentősen ronthatják is.

A biblioterápia során, a terapeuta a résztvevők személyisége, problémája és lelki állapota alapján, felállít egy követelményrendszert, ami alapján kiválasztja a megfelelő könyveket és olvasmányokat.

A pozitív töltetű könyvek, mint például az életrajzi könyvek, a művészettörténeti írások, természettudományi ismertetők, képes albumok, folyóiratok segítenek valós szemmel tekinteni az életre, megfelelő ítélőképességgel értelmezni a különféle élethelyzeteket. Ugyanakkor egy pszichésen zavarodott emberrel, nem olvastathatunk olyan könyvet, amelyben hasonló mentális problémákkal rendelkező szereplők vannak, ugyanis a negatív gondolatok, a tényszerű, azonnali szemléltetés a saját állapotával, nem tesz jót az egészségének. A biblioterápia a fiatalokat érzelmileg és értelmileg fogékonyabbá teszi bizonyos élethelyzetekre és szituációkra, növeli a szociális kapcsolatot, a toleranciát, erősíti az empátiát. Biblioterápiával kortól függetlenül fejleszthető a problémamegoldóképesség, a kreativitás, a tanulási teljesítmény pedig jelentősen megnőhet.

Az olvasást megelőzően és követően a terápia részének kell lennie a megbeszélésnek. Fontos,hogy terapeuta és az olvasók között egy megfelelő párbeszéd, beszélgetés kerekedjen. Az olvasás utáni elemzés során a terapeutáknak értelmezniük kell a betegeik reakcióit, illetve ismertetni az olvasmány tanulságát és segíteni a megértésben illetve a konklúzió levonásában.

Mit célszerű megbeszélni olvasás előtt és után?

A betegekkel az olvasást megelőző beszélgetés során, az alábbi kérdéseket érdemes megtárgyalni.

Milyen időnként olvas? Milyen indíttatásból? Általában milyen környezetben szokott olvasni? Van-e kedvenc könyve? Egy adott könyvnél, véleménye szerint ki a főhős? Kik a negatív és pozitív karakterek? Van-e esetleg olyan szereplő,akihez hasonlítaná önmagát, személyiségét, környezetét? Ha igen milyen tulajdonságokban egyeznek, illettve melyek azok melyekben eltérést vél felfedezni? Mi a véleménye az olvasottakról, miért ez? Mely szereplő az,aki szimpatikus és ki az, aki ellenszenves? Érdekli-e a történet, szereplők további sorsa? Mi a könyv mondanivalója? Hogyan hozná összefüggésbe saját problémájával, mi lehet a benne rejlő megoldás?

A terápia végeztével, az olvasó ráismer a problémáira, önismerete, hozzáállása kinyílik és fejlődésnek indul. Segítségével a lelki feszültség feloldható, a terápián résztvevő személyisége fejlődik, megfelelő módszerekkel reagál a vélt, vagy valós problémák megoldására. Segíti a szociális kapcsolatok kialakítását, az érzelmek kinyilvánítását. Az olvasás mindezek mellett kiváló kikapcsoló, relaxációs tevékenység. Egy jó könyv megválasztásával nem csak az olvasás örömét élvezhetjük, de lelkünk kikapcsolódhat, szórakozhat és feltöltődhet.

 

 

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép:pixabay.com)