Jump to content

Fáradtság vagy krónikus fáradtság szindróma?

2016. 09. 08. 14:00

Gyakran érzed magad fáradtnak? Alvás után is olyan vagy , mint aki napok óta nem pihent egy percet sem? Lehetséges, hogy komolyabb a probléma, mint gondolnád. A hosszan tartó fáradtság, alváshiány a krónikus fáradtság tünete is lehet.

Ez a betegség egyre gyakoribb a társadalmunkban, általában a fizikálisan és szellemileg túlterhelt embereknél jelentkezik. Ide tartoznak továbbá azok, akik nagyobb terhet cipelnek a vállukon, mint amit elbírnának. Kutatások szerint, a betegség kialakulásánál közrejátszik a túlterhetlség miatti, legyengült immunrendszer. A krónikus fáradtság szindróma (Chronic Fatigue Snydrome-CFS) jellemző alaptünete az állandósult kimerültség. Orvosi kutatások bizonyították, hogy a betegség az 50 év alatti nőket érinti leggyakrabban, akik emiatt sokszor érzik magukat levertnek, fáradtnak, gyengének, dekoncentráltnak, melyek a mindennapi teendőik elvégzését mind megnehezítik.

A betegség kialakulása összefüggésben van a depresszióval és a stresszes életmóddal. A betegség kellemetlen testi tünetekkel párosul, olyanokkal, mint a memóriazavar, gyengeség, dekoncentráltság. További tünetei a hosszabb ideig (legalább 5hónap) fennálló állandósult fáradtság, fejfájás, migrén, hőemelkedés, ízületi és izom fájdalmak, nyirokmirigy gyulladás és a torokfájás.

A CFS valódi kiváltó oka nem ismert, de javarészt az immunrendszer gyengülése játszik benne szerepet. Kiválthatja még különféle autoimmun betegség, allergiás megbetegedés, mentális, pszichés zavar. Egyes kutatások szerint, a Candida gomba is okozhatja a krónikus fáradtság tüneteit. Mások szerint az alacsony vérnyomás, hormontermelődési zavar vagy a központi idegrendszer gyulladása felelős a kialakulásáért.

Hogyan lehet megelőzni?

Immunrendszer erősítő táplálékkiegészítőkkel, vitaminokkal, természetes gyógykészítményekkel megpróbálhatunk védekezni a kór ellen. A fő cél, hogy immunrendszerünket megerősítsük. Bizonyos növényi kivonatok segítségével erősíthetjük és energiával tölthetjük fel immunrendszerünket. Igyekezzünk odafigyelni az étrendünkre, és ha lehet fordítsunk nagyobb figyelmet a testmozgásra is. A testet-lelket felfrissítő szauna és a hideg zuhany váltakozása serkentőleg hat a keringésre, edzi a testet és még az immunrendszer védekezőképességét is fokozza. Továbbá jógázhatunk, pilateszezhetünk, beiratkozhatunk relaxációs és autogén tréningre, melyek elősegítik a jó közérzetet, felfrissítik a szervezetünket. Vitaminokat friss gyümölcsök és zöldségek formájában vihetünk be szervezetünkbe.Táplálkozz egészségesen, egyél naponta legalább négyszer friss gyümölcsöt, vagy zöldséget. A hal szintén jót tesz szervezetünknek, heti egy „hal nap” csodákara képes.

Ha a fáradtság két hétnél tovább tart, és testi tünetekkel társul, azonnal keresd fel kezelőorvosodat, hogy kiderüljönk mi áll a hátterében.

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép:pixabay.com)