Jump to content

Ételek melyeket jobb, ha mellőzöl I.

2017. 02. 22. 16:00

Az vagy,amit megeszel” tartja a mondás, ha éhesek vagyunk testünkön-lelkünkön eluralkodik az éhségérzet, ami frusztrációt és agressziót is kiválthat, ilyenkor a legapróbb stresszhelyzetre is lobbanékonyanan reagálunk. Bizonyos ételek fogyasztása azonban épp ellenkezőleg hat ránk, míg azt hinnénk a jóllakottság jobb körzérzetet eredményez, és megnyugtat, egyes ételek fogyasztása után, kellemetlenül, stresszesen érezhetjük magunkat.

Az alábbi ételek és adalékanyagok fogyasztása kellemetlen tüneteket eredményezhet, ezért jobb ha mellőzöd étrendedből.

Nem minden egészséges, még ha ránézésre úgy is tűnik...

Bizonyára sokan fogyasztanak a reggeli étkezés idején felvágottat, sonkát, szalámit. Azonban a szalámiban található hisztamin fejfájást, szédülést és heves szívdobogást is eredményezhet. A különféle ételek hisztamin szintje függ az érlelési folyamattól valamint attól,hogy az adott élelmiszer mennyire friss. Minél hosszabb ideig hagyjuk állni az ételt, minél tovább tároljuk, annál nagyobb eséllyel emelkedik a hisztamin tartalma, mely testi tünetekhez vezethet.

A friss hús nagyon kevés hisztamint tartalmaz, a feldolgozása során azonban az érési folyamatok következtében felhalmozódnak benne azok az anyagok,amik elősegítik a hisztamin terelmődését. A friss halban szintén nagyon kevés a hisztamin. A hal azonban könnyen romlik, és a baktériumok jelenléte a hisztamin felhalmozódásához vezethet. Az olyan feldolgozás, tartósítás , mint a sózás, füstölés, marinálás mind erősíti az ételek hisztamin tartalmát. Ez az anyag megtalálható továbbá a kolbászfélékben, füstölt húsokban és a sonkákban is. Ha gyakran fogyasztja ezeket a felvágottakat reggelire, vagy vacsorára ne lepődjön meg, ha az étkezések után a fenti tünetek valamelyikét tapasztalja.Fejfájást, szédülést, heves szívdobogást, okozhat még a az alkohol, különösen a pezsgő és a vörösbor. Az olyan halak,mint a tonhal, szardínia, harcsa, hering, lazac és a makréla. Hisztamintartalma miatt, a túlzott savanyú káposzta, kovászos uborka, pizza, paradicsom, spenót, padlizsán, avokádó, hüvelyes zöldségek, trópusi gyümölcsök, sajtok, csokoládék, kávék, teák fogyasztása is kellemetlen érzést, fejfájást, szédülést okoz.

Csak óvatosan!

A boltok polcain megszámlálhatatlan olyan étel, konyhai alapanyag található, ami mesterséges ízfokozókkal gazdagított. A levesporok, leveskockák, mártások, konzervek, fűszerkeverékek, fűszersók, fagyasztott készételek, virslik, felvágottak, szójatermékek, üdítőitalok, burgonya szirmok, snack-ek, mind tartalmaznak mesterséges ízfokozókat. A nátrium-glutamát (E-621) olyan tüneteket okozhat, mint a szédülés, gyengeség érzet, mellkasi nyomás, stressz, szorongás, frusztráció, hányinger, de okozhat olyan betegséget is,mint a cukorbetegség. A nátrium-glutamát egy fehér, íztelen (kissé talán sósabb) kristályos anyag, a glutaminsav nátriumsója. A glutaminsav, ami a fehérjéket felépítő aminosavak egyik leggyakoribbja, számos ételben természetes módon is jelen van, ilyenekételek, a tejtermékek, húsok, halak, gombák, vagy éppen a zöldborsó és a paradicsom. A szervezetünk normál működéséhez elengedhetetlen ez a glutaminsav, amely természetes úton is termelődik bennünk, a glutaminsavra szüksége van az agyunknak és immunrendszerünknek, valamint felhasználjuk az anyagcsere folyamataink során is.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)