Jump to content

Próbáld ki az egészséges életmódot!

2017. 03. 14. 20:23

A legtöbben vágynak az egészséges életmódra, az egészséges ételekre, de nehezen (vagy egyáltalán nem) tudnak változtatni a (rossz) szokásaikon. Éppen ezért az életmódváltás gyakran indul kudarccal, vagy halogatással. Pedig nincs szükség drasztikus változtatásokra a siker érdekében, elég egy kis odafigyelés!

Konyhai praktitkák...

Ha úgy érzed szeretnél egészségesebb, fittebb, élettel telibb lenni, esetleg megszabadulnál 1-2 feles kilótól, nem kell az egész hűtőben fellelhető ételkészletet kisöpörni. A siker érdekében apróbb változtatásokat, átalakításokat kell eszközölni. Kezdetben az is elég, ahhoz, hogy szervezeted hozzászokjon a változásokhoz, ha fokozatosan próbálsz ki új és egészségesebb ételeket. Ilyen pl. a fehér lisztből készült termékek lecserélése teljeskiőrlésűre, vagy a fehér rizs lecserélése barnára. A krumplifogyasztás visszaszorítása, esetleg az édesburgonya kipróbálása. A zabliszt, árpa, mind egészségesek, vitaminban gazdagok. Ezek után próbáld kerülni a cukorban és zsírban gazdag ételeket. Használj természetes édesítőszereket, vagy kevesebb cukrot. Az étolaj helyett válassz olíva olajt, kókuszolajat, tökmagolajat. Használj sütéshez kókuszzsírt. Ezek a termékek mentesek minden szervezet számára mérgező és ártalmas anyagtól. Próbáld ki, hogy a tészta ételeket, teljeskiőrlésű, durum tésztából készíted. Ez látszólag nem túl nagy változás, mégis a gyorsan felszívódó szénhidrátokat lassan felszívódóval helyettesítettük, ami nem emeli meg hirtelen a vércukorszintünket, ezáltal könnyebb odafigyelni a mértékletes fogyasztásra.

Egyél sok zöldséget és gyümölcsöt!

Az emberek azt gondolják a hidegebb időben kevesebb friss zöldséget és gyümölcsöt lehet vásárolni, mint nyáron. Ezért a téli időszakban rendre el is hagyják, vagy legalábbis visszaszorítják étrendjükből a zöldségek és gyümölcsök rendszeres fogyasztását. Pedig a választék épp oly széles és színes, mint a melegebb hónapokban. Vannak, akik ragaszkodnak a megszokott, alma-banán-narancs, répa-krumpli, tehát a mindenki számára ismert zöldségek és gyümölcsök fogyasztásához, pedig számtalan olyan zöldség és gyümölcs lapul a piacok, boltok polcain, melyeket érdemes lenne kipróbálni. Ilyen zöldség és gyümölcs pl. a csicsóka, naspolya, cikória és a pasztinák mely jó hatással lehet az emésztési panaszokra, a csicsóka rostban gazdag, a naspolyának pedig számottevő a C-vitamin tartalma. Ne féljünk az egzotikusabb zöldségektől és gyümölcsöktől, egészségesek, ízletesek, ha nem is mindennapos fogyasztásra, de érdemes őket kipróbálni.

Tippek sütéshez és főzéshez...

A sütés-főzés során számtalan olyan praktika van, mely segít egészségünk megőrzésében. Nem szükséges teljesen kiűzni a zsiradékok felhasználását az étrendünkből, de arra ügyelhetünk, hogy a telített zsírsavak helyett a telítetleneket részesítsük előnyben. Az olívaolaj mellett, kipróbálhatjuk a szőlőmag-, vagy a tökmagolajat, amelyekkel az étkezések mellé kínált salátáinkat ízesíthetjük, de húsokhoz is használhatóak. A sütőpapír használata szintén hasznos, ugyanis nem fogja az étel magába szívni a zsiradékot. Érdemes sütés után a húsokat alaposan lecsöpögtetni, ugyanis a forró olaj könnyedén megülheti az ember gyomrát.

Ne egyél unalomból!

Az emberek nagy része hajlamos unalmában enni, gondold végig hányszor ettél csak azért, mert nem volt jobb dolgod. Ezekről próbáljunk meg lemondani. Ha mindenképpen ennénk valamit, együnk meg egy almát, banánt, körtét...stb. Az éhségérzetet gyakran összekeverik a szomjúsággal, ezért mielőtt automatikusan a hűtőszekrénybe nyúlnánk, igyunk meg egy nagy pohár vizet és várjunk negyed órát. Fontos, hogy mindig ügyeljünk a folyadékpótlásra, nincs ez másként munka során sem. Tartsunk egy 1,5-2 literes vizet magunk mellett, és legalább óránként igyunk belőle. Ezáltal kevésbé leszünk éhesek, és hidratálhatjuk a szervezetünket is.

Sportolj!

Nem elég csak az étrendünket megreformálni, szánjuk rá magunkat a testmozgásra is. Enélkül ugyanis, nem teljes az egészséges életmód. Ha úgy érzed, nincs elég állóképességed, kezd sétával, egyre erőteljesebb tempóban, ha már jól bírod, kezdj el kocogni, ha szervezeted hozzászokik a rendszeres mozgáshoz, egy idő után az intenzív futás és egyéb aerob sport sem fog gondot okozni számodra.Találd meg azt a hozzád testhezálló mozgásformát, mely örömmel és energiával tölt fel.

(Forrás: lelkielet.hu, mdosz.hu l Kép: pixabay.com)