Jump to content

Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a munkamánia, egészséged megőrzése érdekében szánj időt a pihenésre II.

2017. 05. 15. 20:00

Ha túlhajszoltak vagyunk, az előbb utóbb testünkön és lelkünkön is nyomot hagy. Az állandó stressz, feszültség, munka, megfelelési kényszer komoly problémákat eredményezhet, ugyanis van olyan ember, aki egy idő után összeroppan a ránehezedő terhek alatt. A munkamánia orvosolható, de az érintetteknek akarniuk kell a gyógyulást!

A munkamánia a testet és a lelket is megmérgezi...

Egy munkamániásnak a legnagyobb büntetés, ha megvonják tőle a feladatot, vagy akadályozzák a munkavégzésben. Ilyenkor elhatalmasodik rajta a stressz, a nyugtalanság, az izgatottság és az agresszió érzése. Ezek az emberek gyakran szoronganak és félnek attól, hogy nem tudják megfelelően kézben tartani a feladataikat.

Milyen károkat okoz?

Ennek következtében, szociális kapcsolataik fokozatosan leépülnek, szabadidejüket nem tudják önfeledten és gondtalanul élvezni, hiszen gondolataik mindig a munka körül forognak. A túlzott stressz és kimerültség hatására fellépnek olyan betegségek, mint a fejfájás, fáradtság, emésztési zavar, szívpanaszok, hasfájás, légszomj, szédülés, gyengeség, különféle testi problémák, „tikkek”. Viselkedésük megváltozik, az addig kiegyensúlyozott egyénnél gyakran észlelhető hangulatváltozás, nyugtalanság, agresszivitás, izgatottság, hiperaktivitás, romlik a koncentrációs készség, a beteg képtelen kikapcsolódni és élvezni az élet szépségét.

Több a munkamániás férfi...

A betegség bár mindkét nemnél előfordul, inkább a férfiaknál jellemzőbb, ugyanis a férfiakon eredendően több a munkahely okozta nyomás. Ennek oka, hogy r modern gondolkodású világot élünk, túlnyomó többségben a férfi dolga a család fenntartás, az anyagi biztonság megteremtése. Ahhoz, hogy az ember jól éljen, nagyon sokat kell dolgozni, és ilyenkor is csak akkor jut szórakozásra, kikapcsolódásra, és egyéb extrákra, ha az ember fizetése versenyképes.

Túl nagyok az elvárások?

Sok férfi azért lesz munkamániás, mert a párja, családja túl magas elvárásokat támaszt irányába. Minden megteremtését, és probléma megoldását tőle várják, már csak azért is, hiszen ő a férfi a háznál. Sokan nem is sejtik, de ez a gondolkodásmód komoly problémákat eredményezhet, főleg azoknál, akik a központjában állnak. A munkamániások a betegséggel együtt járó testi-lelki jeleket érzékelik magukon, azonban az okukat legtöbbször sem megállapítani sem kezelni nem tudják.

Mit tehetünk, ha mi vagy egy közeli hozzátartozónk érintett a problémában?

Ha valaki ilyen tüneteket tapasztal magán, mindenképpen kérje pszichológus szakember segítségét. Az elhatalmasodott munkamániát otthon, önmagunk nem fogjuk tudni orvosolni. A kezelés során gyakran előfordul, hogy a beteg talál valamilyen másik elfoglaltságot, ami elvonhatja a figyelmét a munkájáról. Ez lehet valamilyen hobbitevékenység, sport, azonban ezeknél az embereknél megnő az esély rá, hogy a gyógymódként szolgáló tevékenységet is „mániásan” akarják űzni.

A probléma orvosolható, csak akarni kell!

Nem könnyű ugyan, de a munkamánia, mint betegség legyőzhető, orvosolható, csak megfelelő hozzáállás, rengeteg türelem, elszántság és szakember segítsége szükséges hozzá.

Mit tehetünk ellene?

Mindig állítsunk fontossági sorrendet a dolgaink között, legyünk rugalmasak és a legfontosabb,hogy ne essünk kétségbe, ha valami nem sikerül elsőre. Ne engedjük, hogy munkánk és munkahelyünk felemésszen minket, szánjunk időt magánéletünkre, otthonunkra. Húzzuk meg a határt a magánélet és a munka között. Ha nem muszáj, ne vigyük haza a munkát. Az emberek az életük jelentős részét a munkahelyükön töltik, munkával. Ezért amikor végre otthon lehetünk, törekedjünk kikapcsolódásra, relaxálásra, pihenésre és feltöltődésre, ne a munkán járjon a fejünk. Hiszen ga testünk-lelkünk rámegy, akkor nincs is értelme a ráfordított és befektetett energiának.


 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)