Jump to content

Egészséged megőrzése érdekében figyelj oda testedre! Az életed múlhat rajta…

2017. 06. 12. 16:00

Statisztikák szerint, napjainkban jelentős mértékben megnőtt a pajzsmirigydaganatos betegek száma.Ez az alattomos betegség gyakrabban értini a nőket, mint a férfiakat. Sokan már akkor veszik észre a bajt, amikor előrehaladott állapotban van a betegség. Hogyan előzhetjük meg a problémát? Mire figyeljünk?

 

Nem egyszer előfordul, hogy a betegek más betegségek tüneteivel keresik fel a kezelőorvost és ilyenkor derül fény a valós problémára. Ultrahangos vizsgálattal, és bizonyos helyeken tapintással is kimutathatóak a csomók, de előfordulhatnak egyéb kísérő tünetei is a betegségnek.Fontos, hogy ha csomót tapintunk testünk bármely részén azonnal forduljunk orvoshoz, a baj megelőzése érdekében.

Mi utalhat a betegségre?

Ha a nyak elülső részén, a pajzsmirigynél csomót tapintunk az még önmagában nem jelent rákos elváltozást, gyulladás jele is lehet, azonban ha 1-2 hét elteltével sem múlik, mindenképpen keressük fel orvosunkat. Az esetek nagy százalékában ilyenkor jóindulatú elváltozást lehet kimutatni, jelenthet a csomó egy cisztát, strúmát vagy pajzsmirigy gyulladást.

Azonban, ha nő (eléri az 1cm-t) akkor azonnal látnia kell egy orvosnak! Influenza, nátha, vírusfertőzés is okozhat duzzanatot, ilyenkor ugyanis a nyirokcsomók beduzzadnak. Nyomásra érzékennyé válnak.  Azonban, ha a duzzanat mellé nem társul vírusfertőzés és egyéb betegség, akkor mindenképpen keressük fel háziorvosunkat.

A pajzsmirigy daganat következtében a nyelés egy idő után fájdalmassá, nehézkessé válik. De még ezek a tünetek sem jelentik egyből a bajt, ugyanis torokgyulladás előjele is lehet. Természetesen itt is figyeljünk arra, hogy kíséri-e vírusfertőzés, köhögés, torokgyulladás, vagy csak a semmiből hirtelen minden egyéb betegség kísérete nélkül megjelenik. A pajzsmirigy daganat a hangképzésben is károkat okozhat. Ugyanis ha a daganat nő, az nyomja a nyelőcsövet és a légcsövet. Ilyenkor gyakran kíséri berekedés, megváltozott hangszín és kaparó érzés.  Ezek az intenzív tünetek a betegség előrehaladott állapotában jelentkeznek, éppen ezért fontos, hogy rendszeresen járjunk szűrővizsgálatra, tapogassuk át testünket, ezzel ugyanis az életünket is megmenthetjük.

Kezelése…

A pajzsmirigy daganat kezelése a daganat méretétől és agresszivitásától függ. Az 1cm-nél kisebbek esetén előfordulhat, hogy nem történik kezelés, csak időszakos kontrollvizsgálattal tartják szemmel, ez ugyanis nem jelent életveszélyt. A nagyobb, agresszív daganatokat azonban el kell távolítani! A teljes gyógyuláshoz gyakran kemoterápiára és sugárkezelésre is szükség van. A gyógyulási esélyek azonban nagyon jók.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)