Jump to content

Mit tehetünk,ha allergiásak vagyunk házikedvenceinkre?

2017. 07. 12. 17:00

Orrdugulás? Égő, viszkető szemek? Tüsszögés? A különféle növényeken kívül, sajnos házi kedvenceinkre is allergiásak lehetünk, legyen szó kutyáról, macskáról, nyúlról, hörcsögről, vagy éppen egy teknősbékáról. Mit tehetünk annak érdekében, hogy ne kelljen megválni szeretett állatainktól? Mit tehetünk annak érdekében,hogy ne legyen nehéz az együttélés?

Mi okozhat allergiát?

Sokan a háziállat allergiát egyből a kutyák és macskák szőrével kapcsolják össze, valójában sokkal mélyebben gyökerezik a probléma. Allergiás reakciót ugyanis, nem csak az állatok szőre válthat ki. A nyáluk, a faggyújukban található fehérjék, az állati vizelet és ürülék, valamint a bőr elhalt hámsejtjei is mind okozhatnak allergiás reakciót. 

Ezek az allergén anyagok ugyanis, könnyen befészkelik magukat a lakás különböző pontjaira, megtelepszenek a kanapén, ágyon, párnákon, szőnyegeken, a kárpítozott bútorfelületeken, sőt a lakás levegőjében is megtalálhatóak. Olyan helyeken is megtelepdhetnek az atkák, hámsejtek, szőrök, ahova az állat esetleg nem is ment be.

Az állat allergia komoly fejtörést, és nem utolsó sorban lelki problémákat is okoz a gazdik számára, ugyanis egy igazi állatbarát akkor sem válik meg szeretett társától, ha éppen komolyabb allergiás panaszokat okoz neki, akár napi szinten.Ront a helyzeten, ha az allergia utólag alakult ki, jóval a kiskedvenc érkezése után, hiszen senki nem válna meg igazán szeretett társától. 

Mit tehetünk annak érdekében, hogy könnyebb legyen az együttélés és az állatoknak sem kelljen új otthont keresni?

Fontos megjegyezni, hogy nem csak a kutyára, macskára, de a hörcsögre, papagájra, degura...stb is lehetünk allergiásak. Minden állat után kerül a levegőbe, valamint a lakás különböző pontjaira allergén, legyen az akár hámsejt, bőr, szőr, toll, vagy éppen vizelet/ürülék. Jelentős részük szemmel nem is látható, azonban mégis könnyen bekerülhet szervezetünkbe. 

A legjobb módszer ilyenkor amit tehetünk, próbáljuk meg megállni, hogy megpusziljuk kiskedvencünket, ne engedjük őket az ágyba és a szőnyegbe. (Ez a legtöbb gazdi számára komoly próbát jelent, ugyanis ki ne szeretnek együtt aludni, kiscicájával, vagy kiskutyájával?)

Fekhelyüket rendszeresen tisztítsuk, mossuk a textíliákat magas hőmérsékleten, rendszeresen cseréljük az almot, és tartsuk tisztán az állat helyét. Egészségünk érdekében tartsuk kedvenceinket távol a hálószobától, hiszen ott az allergének könnyen bekerülhetnek a ruháink közé, és ágyneműnkbe. 

Fordítsunk nagy gondot kedvenceink szőrének ápolására, rendszeres karbantartására, fürdetésükre, mosdatásukra. A macskás gazdik ne felejtkezzenek meg a rendszeres alomtakarításról, itt ugyanis könnyen elszaporodhatnak a kórokozók. Rendszeresen tisztítsuk a bútorokat, melyeket a házi kedvenceink előszeretettel találnak meg, ha megpihennének.Ezeken ugyanis könnyen megtapadhatnak az atkák, bőrök, szőrök, hámsejtek, és egyéb allergének.

Tegyünk meg mindent azért, hogy állatainkat és környezetünket a lehető legtisztábban tartsuk, így elkerülhetjük, hogy meg kelljen vállni szeretett kedvenceinktől. Megfelelő higiéniai feltételek mellett, a lakás és az állatok rendszeres tisztántartásával kialakítható egy olyan környezet, melyben nem fogja megkeseríteni az állandó tüsszögés, orrfújás, a gazdik mindennapjait és a házi kedvenceinktől sem kell megválnunk.

 

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pexels.com)