Első gondolatunk talán az, hogy az ilyen gyerekek valamilyen nagyobb traumát igyekeznek így oldani magukban, ezért ha a szülőknek nem sikerül gyermekükben oldani a frusztrációt, szükséges szakembert felkeresni.
Sok szülő tapasztalhatta már azt, hogy gyermeke a játék során olyan párbeszédet folytatott, mintha lenne körülötte egy játszótárs, valójában azonban egyedül volt a szobájában. Ami jó, hogy a gyerkőc képes magát önállóan is elfoglalni, azonban ijesztő lehet, ha egyedül volt, ám mégis úgy beszélt, mintha lenne valaki körülötte. A fantáziájuk remekül működik és előállhat azzal, hogy képzeletbeli, láthatatlan barátja van. Még neve is van, és úgy beszél róla, mintha minden tevékenységében részt venne a láthatatlan barát.
Mielőtt totálisan megijednél, mert a te gyerkőcödnek is van egy láthatatlan barátja, nyugodj meg. Egy amerikai kísérlet szerint a gyerekek több mint felének volt láthatatlan barátja életének első hat évében. Ez a barát sokszor nem is ember, hanem lehet az állatvilág egyik képviselője, de akár egy mesehős is betöltheti ennek a barátnak a szerepét. Ebből is csak az derül ki, hogy a gyerekek fantáziája hihetetlenül színes. Nemcsak a külső jegyeket tekintve lehetnek különlegesek a kitalált barátok, hanem különleges képességekkel is bírhatnak.
A gyerekek fantáziájában lévő, a velük játszó láthatatlan barátok megléte nem olyan ijesztő, mint azt a felnőttek hiszik. Ez a barát az, aki mindig a gyermekkel van, még a legnagyobb bánatában is, hiszen az ő fejében létező alakról van szó. Ez a barát az, aki meghallgatja őt mindennel kapcsolatban. Vele minden félreértés és következmény nélkül őszintén megosztható, legyen az jó vagy rossz.
A láthatatlan barát sosem akar mást csinálni és játszani, mint a gyerkőc és mindig figyel a rá. A csak a gyermek fantáziájában élő barát létezése azt feltételezi, hogy az ezek a gyerekek sokkal magányosabbak a társainál, zárkózottabbak és nem szeretnek a kortársaikkal játszani. Ez egyáltalán nem kötelezőszerűen van így, ugyanis a gyerekek a nap történéseit a láthatatlan pajtással való játék során igyekszik feldolgozni, az esetleges feszültségeket oldani. Csakhogy a fantáziabarát nem mindig kedves és bájos teremtés, hanem viselkedhet máképp is. A gonosz barát ugyancsak az érzelmek feldolgozását segíti a gyerekekben. A baráttal való viszony jelezheti azt is, hogy mi zajlik a gyerkőcben, így a szülő oldhatja a feszültséget odafigyelésével, szeretetével.
Szülőként furcsa lehet megélni, hogy gyermekünk olyan személy létezéséről beszél, akit mi nem látunk, de a leghelyesebb, ha elfogadjuk ezt. Ám a fantáziabaráttal való játék és beszélgetés egyben arra is rávilágíthat, hogy mi zajlik le csemeténkben.
További érdekességekért kérjük, keressétek fel Facebook oldalunkat!