Jump to content

Figyeljünk oda mit eszik a gyerek iskolaidőben!

2016. 09. 05. 18:00

Elkezdődött az iskola, így a számos egyéb teendő mellett, arra is oda kell figyelnünk, hogy a gyerekeknek minden nap legyen mit enniük az iskolában. Nagyon fontos, hogy reggelizni mindig kell! Ha erre otthon nincs idő, akkor gondoskodjunk róla, hogy legyen a gyereknek reggeli csomagolva, amit, miután beért az iskolába megehet.

 

A tanulás sok energiát elvesz a gyerekektől. Ezért fontos, hogy legalább három óránként egyenek valamit, amíg iskolában vannak. A táplálékból energiához jutnak, a vércukorszintjük egyensúlyban marad, így hosszabb ideig tudnak az órákon figyelni, és jobban működik a memóriájuk. 

Az éhes gyerekek koncentrációja rohamosan csökken, fejük, gyomruk megfájdulhat, nehezebben koncentrálhatnak a tananyagra és az órára, ha nincs megfelelő étel készítve nekik. A szülő feladata időt szánni arra, hogy reggel friss étel kerülhessen a kicsik és a nagyobbak hátizsákjába.

A gyermekeknek mindennapos és változatos táplálkozásra van szükségük, az egészséges fejlődéshez, a szellemi és fizikai egyensúly megőrzéséhez. Mivel nem tudhatjuk,hogy mikor lesz a gyerekeknek idejük megenni a tízórait, ebédet és az uzsonnát, így olyan ételeket csomagoljunk, amik nem romlandóak, mindig készítsünk nekik zöldséget, gyümölcsöt a reggeli és ebéd mellé, ajánlatos jól záródó palackba önteni nekik vizet, szörpöt, teát, gyümölcslevet. A gyümölcslevet célszerű vízzel felhigítani, így nem fog hasmenést okozni. Fontos a megfelelő folyadékbevitel, a legjobb szomjoltó az ivóvíz, igyekezzünk kerülni a cukros, szénsavas italokat, üdítőket. Ajánlatos a kicsikkel átbeszélni, hogy mit szeretnének otthonról vinni, mi az ami kitart délutánig, és mit esznek meg szívesen. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy túl sok ennivalót visznek, mások azt,hogy össze-vissza pakolnak, aminek az lesz a következménye,hogy a gyermek elosztogatja, rosszabb esetben kidobja az ételt, ő pedig éhes marad. A megfelelő tápláléktól a gyerekek könnyen energiára kapnak, és tápanyagokat, vitaminokat juttatnak a szervezetükbe.

Célszerű mindent külön csomagolni nekik, a szendvicset szalvétába, ezután nejlonzacskóba vagy alufóliába, a gyümölcsöt, zöldséget, rágcsálni valókat dobozokba, vagy kis zacskóba. A gyümölcsöt, zöldséget mindig alaposan mossuk meg és csepegtessük le mielőtt becsomagolnánk. Kisebb gyermekek esetében az almát, körtét szeletelve csomagoljuk be. Csak olyan élelmiszert csomagoljunk, amely nem tartalmaz romlandó alapanyagokat! Hogy ne maszatolják össze az iskolaszereiket, célszerű nedves törlőkendőt is mellékelni a csomaghoz. Fontos, hogy olyan uzsonnás dobozt és innivalós palackot válasszunk, ami könnyen tisztítható és hűthető, nincsenek olyan részei, ahol beragadhatnak az ételmaradékok és megtelepedhetnek a baktériumok. Ügyeljünk arra, hogy jól nyíló-záródó dobozba pakoljunk.

A gyerekek egy tanítási napon sokat mozognak, jól megválogatott édességgekkel jutalmazhatjuk őket, valamint agyi tevékenységeiket is serkenthetjük velük.

Egy kevés nassolnivaló még nem fog megártani, meglephetjük őket, bio édességekkel, vagy zabkekszel, ami garantáltan egészséges, de 1-2 szelet csokoládétól sem lesz bajuk. Egy 10 éves gyerek napi energiaszükségletének 10%-a az édesség. Ez kb. 1800 kalória esetén 200-nál több ne legyen.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép:pixabay.com)