Jump to content

Lelki segítségnyújtás a cukorbeteg gyermekeknek és családjuknak!

2017. 06. 11. 16:00

Annyiféle kór létezik. Ágynak döntő, lázzal, fájdalommal járó, pillanatok alatt legyengítő. Szervezetünk állapotától függ, hogy mennyi idő alatt sikerül a betegségből meggyógyulni.

Ha azonban egy családban a gyerekről derül ki, hogy cukorbeteg, a legnagyobb megrázkódtatást pont az jelenti, hogy nem lehet belőle meggyógyulni. A szülőknek szembe kell nézni azzal a szomorú ténnyel, hogy ez egy életen át tartó, állandó odafigyelést, diétát igénylő betegség, amelyet sosem szabad félvállról venni.

Bár minden lehetőség adott, hogy a kis betegek teljes és egészséges életet éljenek, a családoknak nagyon sok plusz terhet kell vállalni. Jelentősen megváltoztatja az életüket ez a helyzet. Ezért néhányan most egyfajta védőhálót hoztak létre, hogy segítsenek egymáson. A Hétpettyes kötelék egy ilyen közösség. A Diaboló Alapítvány a Cukorbeteg Gyermekekért irányításával megrendezésre került a Kígyósi Katicás Kovácsolós program. Ennek keretében a gyermekek és családjuk részesei lehettek egy különleges élménynek, amelynek keretében hivatalosan létrehozták a Hétpettyes Szülői Köteléket.

Lévai Ildikó, az Alapítvány kuratóriumi tagja elmondta: a program keretében minden család elkészíthette ezt a Köteléket, amely egy kódex is egyben. Megfogalmazzák benne eddigi tevékenységeiket és jövőbeni céljaikat, illetve egy 7 pontból álló kódexet. A katica hét pettye szimbolizálja a gyermekkori diabétesznek azt a paraméterét, amit szeretnének elérni, vagyis 7 alatti vércukor-értéket szeretnének biztosítani a gyermekeknek. A színes alapító kódex tele van sok-sok ujjlenyomattal, ahány családtag, annyi kis szimbolikus „pecsét”.

„Színes, rólunk szól és értünk van” – a Diaboló Alapítvány egyik célja a támasznyújtás

Az Alapítvány szeretné, ha nem a diabétesz lenne a középpontban egy-egy ilyen program alkalmával. Egyik fő céljuk, hogy ugyanúgy tudják élni életüket a betegségben szenvedők, mint a többiek. A legtöbb szülőt derült égből villámcsapásként éri az, amikor közlik vele, hogy gyermeke cukorbeteg. Lelki támaszt nyújt a Diaboló Alapítvány, ahol hasonló helyzetben lévő családokkal találkozhatnak. Össze kell fogni, hiszen a gyermek csak akkor tud teljes értékű életet élni, amikor azt látja, hogy a szülő erős és kitartó és példát mutat.

A Hétpettyes Kötelék egy jó kapaszkodó lehet mind a gyermek, mind a szülő számára, hiszen olyan társakat, barátokat szerezhetnek, akik hasonló állapotban és helyzetben vannak, mint ők maguk és így rájöhet, hogy ez egy más élethelyzet, de ettől ugyanolyan, mint a betegség előtt. Ugyanolyan gyermekkoruk lehet, mint másnak, csak kicsit másként.

Egymásnak és egymásért segítik, akit csak lehet

A alapítvány segítséget nyújt mindenkinek, aki hirtelen kerül egy számára addig teljesen ismeretlen helyzetbe. Az egyik édesanya egy levelet írt az Alapítványnak: Köszönöm a kedves beszámolót, a szuper programot. Lackó, miután hazajöttünk boldogan közölte velem, hogy a „diás” programját szeretné felvenni holnap az iskolában. Szerette volna elmondani, hogy milyen szuper programja volt és vannak neki „diás” barátai. Az édesanya írja, megkönnyezte.  Míg a hét elején, az iskolai süti nap után sírva közölte velem, hogy unja már ezt a diabot, ezeket a hullámvölgyeket csak veletek lehet túlélni – szólt az édesanya beszámolója a Diaboló Alapítványhoz.

A szülők egymásnak nagyon sokat tudnak segíteni, meghallgatni egymást, együtt sírni. Senkinek nem könnyű a helyzet, de mindig a legjobb összetalálkozást próbálják meg létrehozni az Alapítványnál. Amikor egy régóta diabéteszes gyermek találkozik egy „újdonsült” diabéteszessel az mindkettőjük számára egy pozitív élmény lehet. Átadhatják egymásnak tapasztalataikat, beszélgethetnek olyan dolgokról, amely függetlenedik a betegséghez. Nem a diabétesz irányít minket, hanem mi irányítjuk a diabéteszt.A személyes kapcsolat mindennél fontosabb, főleg akkor, amikor ilyen áldozatvállalást tesznek a szülők egymásért és gyermekeikért is.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)