Az ember gyarló és esendő. Olykor pedig olyan helyzetben találhatja magát, amelyet nem is sejtett, nem tervezett. A boldog párkapcsolatban élők is hibázhatnak, és megbánthatják a szerelmüket.

A megcsalás az egyik legmélyebb bizalomvesztés, amit egy párkapcsolat elszenvedhet. Szó szerinti szenvedés. Ráadásul nemcsak annak fájhat, akivel megteszik ezt, hanem annak is, aki elköveti. Egy rossz döntés, labilis érzelmi állapot, félreértés elég lehet ahhoz, hogy ez megtörténjen. Sokak esetében pedig ez a kapcsolat végső állomását jelenti.
Mi történik akkor, ha ugyan a megcsalás fájdalmas, de a félek mégsem a szakítás mellett döntenek?
A hűtlenség okainak megértése
A hűtlenség gyakran nem pusztán testi vágyból fakad. Szakértők szerint azt sok esetben gyermekkori traumák és kielégítetlen érzelmi szükségletek váltják ki. Vagyis annak elkerülési eszköze és nem megoldása a problémának.
Őszinte kommunikáció és felelősségvállalás
Az ember hibázik. Így a kapcsolatokra is igaz ez, de ha a kapcsolat normalizálása a cél, akkor az egyetlen járható út a mély és őszinte beszélgetés. A megcsalt félnek lehetőséget kell adni érzései kifejezésére. Hagyni kell haragudni, megsértődni. A hűtlen félnek vállalnia kell tetteit és annak következményeit.
Terápiás segítség igénybevétele
Lehet, hogy a mély beszélgetés jót tesz, de nem biztos, hogy a megoldást is megtalálják. A párterápia segítséget jelenthet a nehéz beszélgetésekben és az érzelmek feldolgozásában. Azok a párok, akik terápiát vesznek igénybe, nagyobb eséllyel képesek túlélni együtt egy ilyen krízist.
Határok és új szabályok
A bizalom újjáépítéséhez elengedhetetlen a világos határok meghatározása. Ez minden kapcsolatban mást jelenthet.
Türelem és empátia
Egy megcsalás olyan, mintha az embert leterítené egy kór. Abból fel kell gyógyulni és ez időigényes folyamat lehet. Mindkét félnek türelmet és empátiát kell tanúsítania egymás iránt. A megbocsátás sem azt jelenti, hogy minden felejtődik, de képesek együtt folytatni a megkezdett utat.
Újrateremtés
A közösen eltöltött minőségi idő és pozitív élmények segítenek az érzelmi kötődés újjáépítésében. Bármi lehet az, amit együtt és élvezettel tud egy pár csinálni. Az ilyen közös programok segítik a felépülést és erősítik a kapcsolatot.

Közös fejlődés
A hűtlenség gyakran kitárja az ajtót, hogy a mélyebben lévő problémák felszínre kerüljenek. Mindkét félnek érdemes önismereti munkát végeznie ahhoz, hogy megértsék saját szükségleteiket és viselkedésmintáikat.
A megbocsátás szerepe
A megcsalás utáni megbocsátás nem mindenkinek megy. Akik a lezárás helyett a folytatást választják, ott a megbocsátás kulcsfontosságú. Tudomásul kell venni azt is, hogy ez egy új kezdet és a hűtlenség utáni kapcsolat nem ugyanaz, mint előtte volt.