Arendszeresen visszatérő fejfájásoknak csak tíz százaléka vezethető vissza egyértelműen valamilyen konkrét fizikai okra – influenzára, látáshibára stb. A többi esetben a fejfájás forrásait nem lehet könnyen azonosítani. De bizonyított, hogy a fájdalom kialakulása összefüggésben van bizonyos életmódbeli tényezőkkel, amelyekre érdemes odafigyelni.
A fejfájás leggyakoribb kiváltója a stressz. A lelkiállapot és a fejfájás között összefüggés van. Az állandósult stressz a szervezet egészére nézve káros. A stressz következményei összetettek, lelki-testi tüneteket egyaránt kiválthat, ha állandósul az életünkben. Szorongás, alvászavar, ingerlékenység, türelmetlenség, csökkent önértékelés és teljesítmény, figyelmetlenség vagy agresszív viselkedés mind lehetséges következmény.
Krónikus stressz esetén a helyzetet nehezíti, hogy a feszült állapot olyan testi tüneteket produkál, amelyek újabb stressz forrásai, és ezzel az ördögi kör bezárul. Tipikus stressz tünet a szív- és érrendszeri megbetegedés, az emésztőrendszer érzékenysége, az immunrendszer gyengébb működése, a légzőszervi megbetegedések és az autoimmun betegségek kockázatának növekedése. És a stressz következménye lehet a fejfájás is.
Csökkentse a stresszt! Ezek a cikkek is érdekelhetik Önt A cluster fejfájás A tenziós fejfájás és tünetei Mikor forduljunk orvoshoz fejfájásunkkal? Tippek krónikus fejfájásban szenvedőknek Ha hajlamos a fejfájásra, gondolnia kell a stressz csökkentésére. Iktasson be a napjába több pihenőt, szervezze hatékonyabban a munkát, hagyjon időt a feltöltődésre és a kikapcsolódásra. Higgye el, a szervezete hálás lesz! Ha mégis kialakult a fájdalom, csillapítsa! A fejfájással nem kell együtt élni, hiszen az életminőséget jelentősen rontja, elvonhatja a figyelmünket a feladatunkról, balesetekhez vezethet, a tartós fájdalom pedig kihat az emberi kapcsolatokra is.
Fotó: freedigitalphotos.net
lelkielet.hu/webbeteg.hu