Napjainkban egyre inkább előtérbe kerül a túlzásba vitt egészségesség kérdéskörére. Az ilyen zavarokkal küszködők azok, akik például a divatos és népszerű diéták megszállottjaivá válnak. Ebben a vonatkozásban leginkább az anorexia és a bulémia az, amely mindenki számára jól ismert.
E betegségek kialakulásában jelentős a szerepük a biológiai meghatározottságnak, azaz a genetika tényezőknek. Ugyanakkor bizonyos traumák vagy személyiségjellemzők – mint például a perfekcionizmus vagy a belső bizonytalanság, a kényszeresség – hajlamossá tehetik az egyén szervezetét az ilyen jellegű zavarok kialakulásra.
Sajnos azonban a fogyasztói társadalom is hozzájárul e betegségek létrejöttéhez és fennmaradásához. A közeg ugyanis arra biztat bennünket, hogy legyünk egészségesek és kövessük azt a szépségideált, amely megjelenik a médiában. Ebben az úgynevezett biopszichoszociális modellben a biológiai tényezők, a pszichés tényezők és a szociokulturális tényezők együttesen vannak jelen.
Egyre nagyobb az emberekben a pszichével, a lélekkel való foglalkozás iránti igény, és ennek az elfogadottsága növekszik, jóllehet még mindig stigmatikus tud lenni, ha valaki pszichológushoz vagy pszichiáterhez fordul.
Fotó: freedigitalphotos.net forrás:lelkielet.hu/168ora.hu