Jump to content

Mediterrán étrenddel a mellrák ellen?

2017. 03. 07. 19:32

Egy holland tanulmány szerint, a mediterrán étrend jelentősen csökkentheti a mellrák kialakulásának esélyét. Miben rejlik az étrend gyógyító ereje?

A tanulmány szerint, könnyebben megelőzhetjük az ER-negatív mellrák kialakulását, ha odafigyelünk arra, hogy mit eszünk. A World Cancer Research Fund tanulmánya arra hívja fel a figyelmet, hogy a hormonkezelésre egyelőre nem reagáló rákos megbetegedés esélye 40 százalékkal lecsökkenhet, ha a veszélyeztetett nők mediterrán étrendre váltanak.

Miért jó a mediterrán étrend?

A mediterrán étrend elsősorban a Földközi-tenger környékén élő emberek körében elterjedt és igen közkedvelt. Kutatásokkal igazolták, hogy a mediterrán étrendet követő emberek körében alacsonyabb a szív-és érrendszeri betegségek kialakulása, valamint az ételek magas flavonoid tartalma a daganatos betegségek kialakulásának esélyét is csökkenti.

Mit értünk mediterrán étrend alatt?

A mediterrán étrend alapja a zöldség és gyümölcsfogyasztás, ezeket az ételeket nyersen és főve is egyaránt fogyaszthatjuk. Ezekből az ételekből nagy mennyiségben tudunk vitaminhoz jutni, mely elengedhetetlen szervezetünk normál működéséhez és egészségünk megőrzéséhez. Mindezek mellett a diófélék, olajos magvak és omega-3 zsírsavban gazdag tengeri halak is elengedhetetlen kellékei ennek a táplálkozási formának. A rendszeres zöldség és gyümölcs fogyasztás mellett, a tej, burgonya és nem utolsósorban a mindennapos borfogyasztás is nélkülözhetetlen. Napi egy pohár jó minőségű bor ugyanis gyógyszer. A vörösbor flavonoid-tartalménak köszönhetően csökkenti az érelmeszesedés kialakulását.

A sütésnél és főzésnél a hagyomány napraforgó olaj helyett, szigorúan extra szűz olíva olajat, és vajat szabad használni. A mediterrán étrend a teljeskiőrlésű gabonák és a rengeteg zöldség és gyümölcs miatt rostban gazdag, ezáltal az elhízás veszélyétől sem kell félni. A mediterrán konyha elengedhetetlen alapanyaga a durumbúzából készült tészta, mely rostban,vitaminban és ásványi anyagban gazdag. Mivel nem tartalmaz hozzáadott cukrot és tojást, így a koleszterinszintre sem ártalmas, valamint a vércukorszintet sem emeli. Nagyon fontos, hogy mindezek mellett rendszeresen fogyasszunk különféle tejtermékeket is. (Sajt, kefír, joghurt, túró)

A halak és a sovány húsok szintén elengedhetetlen kellékei a mediterrán étrendnek. Szervezetünk ezekből fedezi a B12-vitamin, valamint a fehérjeszükségletét. Kutatások szerint, a halakban található esszenciális zsírsavak (Omega-3) létfontosságú az egészség megőrzése érdekében. A gyakori halfogyasztás csökkenti az infarktus előfordulását, amiért valószínűleg a többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak a felelősek.

A kutatásról...

A szakértők szerint, ez az étrend nem csak a mellrák kialakulásának esélyét csökkenti, de a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát is.

A kutatást vezető Prof Piet van den Brandt, szerint, ez a tanulmány végre rávilágíthat arra, hogy az étkezési szokások valójában hatással vannak a rákos megbetegedések kialakulására (illetve megelőzésére).

A kutatás során erős kapcsolatot fedeztek fel a mediterrán diéta és az ösztrogén-receptor-negatív (ER-negatív) mellrák kockázata között a menopauzán átesett nők esetében. Az ER-negatív mellrákban szenvedőknek általában kevesebb esélyük van a gyógyulásra, mivel esetükben a hormonkezelés nem lehetséges. Az úgynevezett ER (ösztrogén-receptor) negatív emlőtumorok adják a mellrákos megbetegedések negyedét. Ezt a daganatféleséget általában a betegség előrehaladottabb stádiumában fedezik fel, mivel a tumor gyorsabban nő, mint az ER-pozitív emlőrák, ráadásul nem reagál a hormonterápiára sem.

Az emlőrákos esetek többségében a daganatok növekedését az ösztrogén ösztönzi, ugyanakkor keveset lehet tudni az ER-negatív tumorokról. A magas glikémiás terhelés nagyobb inzulin-kiválasztódást von maga után. A magas inzulinszintet viszont már eddig is bizonyos tumorfajtákkal hozták összefüggésbe. Valószínűleg arról lehet szó, hogy az inzulin valamiképp elősegítheti a daganatok növekedését.


(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)