A naponta átlagosan 850 ml anyatej termelődéséhez ugyanennyi mennyiségű többlet folyadékra és 20-25%-kal több energiára van szükség. Az anyatej legfontosabb összetevőire (fehérje, tejcukor, zsír, kalcium) kevésbé van hatással az anya étrendje, de ha ezekben az összetevőkben hiányos az anya táplálkozása, úgy a szükséges mennyiséget a saját szervezetétől fogja elvonni.
Azt talán le sem kellene írni, hogy a kávé és az alkoholos italfogyasztása kerülendő, és legalább ilyen fontos, hogy a dohányzást a terhesség és a szoptatás ideje alatt mellőzni kell, mert súlyos, a későbbiekben beláthatatlan következményekkel jár. Szintén ügyelni kell a gyógyszerek rendszeres fogyasztására is, mert azok hatóanyagai is kiválasztódhatnak az anyatejbe.
Ugyanakkor a babák lelki élete már az anyaméhben elkezdődik, hiszen a magzat nem csak édesanyja szívverését hallja, vagy a zenét, amit játszanak neki, hanem bizonyos vegyületek is átjutnak a méhlepényen. Egy amerikai tanulmány szerint a kismama depressziója is kihat a baba későbbi fejlődésére.
A California-Irvine Egyetem tudósai megállapították, mindegy, milyen hatásoknak volt kitéve a gyermek az anyaméhben, a lényeg, hogy ez a környezet a születés után is megmaradjon. A mindvégig egészséges anyák gyermekei ugyanúgy fejlődtek, mint azokéi, akik a szülés előtt és azt követően is depressziósak voltak. Káros hatás azokon jelentkezett, akik nem tapasztalták meg a folytonosságot, például az anyaméhben egy depressziós mamával voltak kapcsolatban, aki azonban a szülést követően meggyógyult.
Fotó: freedigitalphotos.net forrás:lelkielet.hu/anyavagyok.hu