- Ha fényképeket nézegetsz egy időssel, és közben hallgatod az emlékeit, hálájának jeleként, türelmedért cserébe szép lassan feltárulnak a titkok, fellebben a fátyol az idős ember életéről, és betekintést kaphatsz abba. Számodra is ajándék lesz.
- Kérdezgesd a családjáról, a munkahelyéről, az otthonáról, de ha úgy látod, hogy elzárkózik, és nincs kedve hozzá, ne erőltesd. Egyszer lehet mesél is majd Neked.
- Fontosak az álmai is. Mikről szokott álmodni, mik az érzései ezzel kapcsolatban? Ha elakad a beszélgetés, segíthet újra elindítani azt. Álmai mindenkinek vannak. Nekik is. Ha mégsem, az nagyon beszédes.
- Soha ne értelmezd önmagában a non-verbális kommunikációt! Figyeld a tekintetet, a mimikát, de elsődlegesnek soha ne tartsd, hiszen félrevezethet!
- Az is gyanús, ha rendszeresen ismétlődnek a beszélgetés során egyes szófordulatok, félmondatok. Óriási jelentőségük lehet. Egy szűkszavú idősnél különösen az, egy mondat akár napok gondolatainak esszenciája is lehet.
- Soha ne ítélj azonban egy múltbeli cselekedet alapján, ahhoz pláne nincs jogod, hogy az illető idős ember életét minősítsd. Szeresd, és értsd meg. Ennyi az egész.
- Arról is beszélhetünk a szépkorúval, hogy ő milyen idősnek érzi magát, milyen jó, és rossz tulajdonságai erősödtek fel az idő haladtával, kik, és mik fontosak a számára.
Ha így teszel, közelebb kerülhetsz a sokat megélt nemzedékhez.
(Forrás: lelkielet.hu / Fotó:www.itu.int)