A digitális emésztés kifejezés azt a folyamatot jelenti, amikor az agyunk próbálja feldolgozni a nap mint nap ránk zúduló információkat. Az állandó információáramlás megterheli kognitív kapacitásunkat és ez a túlterhelés hosszú távon csökkentheti koncentrációs képességünket és mentális jóllétünket.

Az információs túlterhelés hatásai
A folyamatos információfeldolgozás számos negatív következménnyel járhat. Az egyik mindenképp az, hogy a folyamatos figyelemmegosztás nehezíti a mélyebb gondolkodást és a hosszabb ideig tartó fókuszálást. Ha az agy folyamatosan stimulálva van, az fáradtsághoz és kiégéshez vezethet. Mindez hatással lehet az éjszakánkra is, hiszen a képernyők kék fénye és az esti információfogyasztás megzavarhatja alvási ciklusainkat. A folyamatos hírfogyasztás és a közösségi média által ránk zúdított posztok növelhetik a szorongás szintjét.
Így tehetsz ellene
Az információs túlterhelés elleni védekezéshez fontos tudatosan kezelni digitális szokásainkat. Ez azt jelenti, hogy időszakosan szükséges szünetet tartani a képernyőhasználatban, amely segíthet az agy regenerálódásában. Amikor nem él a digitális detox, akkor is érdemes korlátozni az interneten való böngészést és még nagyobb jelentőséggel bír, hogy megtanuljuk szelektíven választani a forrásokat. Iktassunk be minél több offline jellegű tevékenységet, amely egymagunkban is örömet okoz, de akár a családdal, barátokkal közös tevékenység formájában is megmutatkozhat. Mindegy mi az, csak segítse az agy pihenését.

Bizonyos természetes anyagok és gyógynövények is támogathatják agyunk egészségét. Ha a tudatos tartalomfogyasztást betartjuk, akkor is érdemes lehet fogyasztani kurkumát vagy gingko bilobát, amelyek javítják a kognitív funkciókat.
Kétségtelenül megtapasztaljuk a digitális világ előnyeit, de amellett sem szabad elmenni, hogy felismerjük annak árnyoldalait is. A tudatos digitális szokások kialakítása és az agy támogatása segíthet megőrizni mentális egészségünket ebben az információval telített korban.