Azok a nők, és férfiak, akik leadnak pár kilót, majd újra visszaszedik, a biztonsági elfogultság nevű betegségben szenvednek. Azt hiszik, bármit tudnak irányítani, így a csábítás erejét alábecsülik, és hamar áldozattá válnak.
A chicagói Northwestern Egyetem pszichológusai érdekes kísérletet végeztek. Első körben egy önuralomra vonatkozó tesztet töltöttek ki dohányosokkal, viszont azok eredményeit nem értékelték ki, találomra választották ki azokat, akik a nagy, és az alacsony önkontrollal bírók táborába tartoznak.
A kísérlet következő részében a résztvevők megnézték a 95 perces 2003-as Kávé és cigaretta című filmet, természetesen nem gyújthattak rá közben. A feladatnak számos megoldása volt, és pontokat lehetett rá gyűjteni. A legkegyetlenebb módszer, amikor a film alatt végig a szájban kellett tartani a cigarettát, de volt, aki csak a kezében, a közeli asztalon, vagy egy másik helyiségben tartotta. A pontokért cserébe pénzdíjat ígértek.
A kísérlet eredménye meglepő volt: azok, akiknek azt mondták, hogy nagy az önkontrolljuk, a kezükben tartották a cigarettát, de háromszor annyian estek áldozatul a kísértésnek, míg azok, akiket azzal hitettek el, hogy kevés az önkontrolljuk. Ez a biztonsági elfogultság, mely hibás önkontroll képet jelent, és visszavezet a függőség tárgyához.
Ha már gyógyulófélben vagy bármilyen függőségből, és mondjuk már elvonási tüneteid sincsenek, ne dőlj hátra elégedetten, kerülgesd a forró kását, ellenben légy mindig résen!
(Forrás: http://www.northwestern.edu/academics/ Fotó:www.4hours1000places.com)