Jump to content

Éjszakáink megkeserítője – A robbanó fej szindróma

2016. 07. 25. 12:45

Az éjszakai pihentető, regeneráló alvásra mindenkinek szüksége van,hogy a következő napi fárasztó rutinfeladatoknak lendületesen és kipihenten tudjon nekiállni.Sajnos azonban sok ember éjszakáját megekeserítik a különféle, visszatérő vagy állandósuló alvásproblémák.Az alvászavarok közé sorolható, a kevésbé ismert „robbanó fej szindróma” is.

 

A Washingtoni Állami Egyetem egyik kutatója Dr. Brian Sharpless vizsgálatokkal igazolta, hogy a korábbi tévhittel ellentétben,a szindróma nem csak 50 felettieknél,de a fiatalok nagy részénél is jelen van.

Tünetei az ébrendéskor és elalváskor jelentkező hirtelen és hangos hanghatások, melyek bár nem járnak fizikai fájdalommal, rendkívül kellemetlenek és rengeteg szenvedést, félelmet, indulatot okozhatnak, válthatnak ki az érintettekből. Kutatások eredményeit figyelembe véve , a szakértők azt állítják, hogy a szindróma azért alakul ki, mert az agynak problémája van a lekapcsolással elalváskor. Amikor az emberek lefekszenek, az agy különböző részei, a motoros,halló és a látó idegsejtek eltérő szakaszokban kapcsolnak ki. Dr. Sharpless szerint robbanó fej szindróma esetén a halló idegsejtek egyszerre aktiválódhatnak ahelyett, hogy megfelelően kikapcsolnának.

Ennek köszönhetőek a zavaróan hangos, hirtelen hangok, melyek a valódi környezetben nem hallhatók, ugyanis, csak agyunkban vannak jelen. A robbanás, az agytörzs hálózatos állományában megy végbe, azon a területen, ami az alvási bénulásban is szerepet játszik, utóbbi esetnél ugyanis vannak, akik ébredéskor nem tudnak sem mozogni sem beszélni. A vizsgálatok során az alanyok 37%-a számolt be jelenleg fennálló robbanó fej szindrómáról.

A jelenséget mélyalvás zavarának tekintik, az alvajárással és a rémálmokkal sorolják egy csoportba.
A robbanó fej szindróma tünetei az alvás első harmadában, a mély álomba való zuhanás előtt következnek be. Ebből riad fel a beteg, hiszen úgy hallja mintha egy bomba robbant volna.

A kellemetlen robaj, csak néhány másodpercig tart, és ahogy az érintett felébred, abban a pillanatban meg is szűnik. A hanghatás nem minden éjszaka jelentkezik, időnként hónapok is eltelhetnek két "robbanás" között. Vizsgálatok igazolták,hogy a betegeknél ez a ritka probléma valamiféle stresszes, túlhajszolt, feszült életszakaszban jelent meg először. A szindróma egyéb betegséggekkel nem hozható kapcsolatba, mivel nem jár fizikai fájdalommal, sem maradandó károsodással, ezért általános orvoslással nem kezlik. sem hozható kapcsolatba, nem jár semmilyen következménnyel, ezért jelenleg nem kezelik. Azonban mivel,mint az alvászavar egyik formája pszichológus szakember segítségét érdemes igénybe venni, a stresszes életmódot igyekezni kell elkerülni, az esetlegesen lelkünk mélyén elnyomott szorongást okozó problémákat fel kellene tárni. Amennyiben stressz áll a robbanó fej szindróma háttérben, érdemes megtanulni tudatosan lazítani, akár meditációval, jógával, olvasással, relaxációs masszázzsal, vagy csak egy csésze nyugtató teával.

Napi rutinunkat úgy kell alakítani,hogy szervezetünket a legkevésbé terheljük ezáltal. Ezen felül törekedjünk napi 7-8 órát aludni, amivel szintén elkerülhetjük,hogy testünk teljesen kimerüljön.

(Forrás: lelkielet.hu; vital.hu l Kép:pixabay.com)