Jump to content

Gyógyító lovasterápia

2016. 08. 04. 12:50

Bizonyára neked is van házi kedvenced, akinek a létezése, közelsége megnyugtat és boldogsággal tölt fel, egy fárasztó, stresszel teli, borongós, kedvtelen nap után. A házi kedvencek minden nap színt visznek a gazdik életébe. Ezen kívül, az állatokkal történő foglalkozás elősegíti egyes betegségek gyógyulását, javulását vagy szinten tartását. A legismertebb terápiás állatok általában, a kutyák és a macskák, valamint egyre népszerűbb hazánkban is a lovasterápia módszere.

 

Lovasterápia lehet egyéni és csoportos terápia, általában orvosi elrendelésre történik, célja a sérült, fogyatékkal élő, szellemileg vagy testileg korlátozott emberek gyógyulásának elősegítése, illetve a betegségek romlásának megakadályozása lovak segítségével. A lovasterápiának különféle ágazatai ismertek, ilyen a hippoterápia, a gyógypedagógiai lovaglás, a pszichoterápia lovakkal és a parasport.

A terápia ágai között nagy az átjárhatóság, az egyetlen eltérés a betegségeket megfelelően orvosló módszerek között található.A lovasterápia alatt nem a lovakkal kapcsolatos mindennapi tevékenységeket értjük, azonban a ló gondozása is kétségtelenül stresszoldó hatással bír.

A lovak évezredek óta az emberek hű segítői,egy bizonyos idő elteltével a lovak és a lovasok között szoros kötelék alakul ki, amelynek fizikai és pszichés hatásai is vannak az emberekre nézve. A hippoterápiát általában orvosi javaslatra rendelik el, fizikoterápiás és rehabilitációs céllal. Egyfaja gyógytornás kezelésnek tekinthető, a célja a testtartási, gerincproblémák orvoslása.

A gyógypedagógiai lovaglás a különféle mentális, pszichés problémák orvoslására jött létre, a terápia magába foglalja a lovak gondozását, a lovaglást, és a különféle speciális tornagyakorlatokat is.

A cél a felelősségtudat erősítése, a ló és a lovas közti bizalom kiépítése. A gyógypedagógiai lovaglást minden estben megfelelően képzett lovas terapeuta végzi. A terápia során a terapeuta segítségével a beteg üvetés sé vágta során is végezhet gyakorlatokat. A gyógypedagógiai lovaglás tökéletes módszer a tanulási problémákkal küzdő gyermekeknél, továbbá az autizmusban vagy hiperaktivitásban szenvedőknél. Továbbá hallás, látássérültekre is jó hatással van a lovak közelsége.Epilepsziában szenvedőknek lovas terápián részt venni tilos!

A lóvaglás, a ló harmonikus mozgása az ember „háromdimenziós mozgásához” hasonlítható, mely az ember medencéjén és gerincoszlopán keresztül stimulálja a törzs izmainak működését. Erősíti és elősegíti az egyensúlyérzékelést, és az agy működésére is kedvezően hat. Javítja a mozgásérzékelést, a mozgáskoordinációt.A kóros elváltozások korrigálódnak általa. A lovakkal történő érintkezés hatására a betegek szociális készségei is fejlődnek. Javul az érzelmi kötődési képesség, a kommunikációs készség, az akarati funkciók.

A lovasterápia minden formája elősegíti a figyelem, gondolkodás és a kommunikáció képességét. Növeli az önbizalmat, és elősegíti az önkifejezést. A betegeket örömmel és boldogsággal tölti fel, valamint a lovak közelsége a lelket harmonizálja és megnyugtatja.

Szociális szempontból is hatásos, hiszen elősegíti a megfelelő kapcsolat kialakítási képességet, megnyitja a beteget, segít kiépíteni a kapcsolatot a terapeutával és a lóval is egyaránt. Szociális és emocionális készségekre is egyaránt kedvezően hat. A lovas sport és a lovasterápia sajnos nem tartozik az olcsó sportok és gyógykezelések közé, de többszörösen igazolt tény, hogy a betegekre minden esetben jó hatással van, testileg, szellemileg, és érzelmileg egyaránt.

 

 

(Forrás: lelkielet.hu; lovasterapia.hu l Kép:pixabay.com)