Jump to content

Gyógyító művészetterápia

2016. 08. 18. 13:00

A művészetterápia egy olyan alkotó tevékenység, amikor az alkotó a művészet segítségével hozza nyilvánosságra, azokat az érzéseit, gondolatait, érzelmeit, amit valamilyen korlát miatt nem tud szavakkal kifejezni. Ez lehet mentális, pszichés, fizikai probléma, ami gátolja azt, hogy beszélgetés útján kerüljenek felszínre az érzelmek és gondolatok.  Az efféle problémákkal küszködő emberek gyógyításának egyik remek módja a művészetterápia.

A terápián résztvevők önmagukban is tudatosíthatják gondolataikat, érzelmeiket, és ezt az élményt megoszthatják másokkal. A terápián gyermekektől, felnőttekig, nemtől függetlenül bárki részt vehet.

Miben rejlik hatékonysága?

Az alkotó tevékenységek garantáltan jót tesznek testnek és léleknek egyaránt. Az előkészülés, ráhangolódás folyamatában, az alkotó szervezete relaxációs állapota kerül, kikapcsolja és ellazítja az embert. A rászánt idő alatt, felszabadulttá válunk, a terapeuta és a társaság megerősíti a személyt, sikerélményt nyújt. Az alkotás során megtalálja a résztvevő azt a módszert, ami számára a legmegfelelőbb az érzelmei, gondolatai kifejezésére. A kész alkotásokból megfejthető a probléma folyamata, és kidolgozható rá a megoldás. A résztvevő érezhető változást tapasztal a terápia során önmagán, lelkében pedig jelentős fejlődés következik be. Mentálisan feltöltődik, felszabadul.
Akár egészségmegőrző jelleggel, stressz csökkentés céljából, akár komolyabb krízisállapot megoldására, a művészetterápia minden esetben hatékony eszköznek bizonyul.

A művészetterápia egy olyan kreatív, ösztönző, alkotó folyamat, mely az önértékelési problémákat, szorongást, frusztrációt, stresszt, szociális készségeket, mind-mind javítja, továbbá segít az érzelmek egyensúlyának megteremtésében, a belső harmónia kialakításában, az egyensúly és lelki béke megtalálásában. Mentális, pszichés problémák rehabilitálására is kiváló eszköz.

A terápia hatásai…

Első sorban az öngyógyító mechanizmusok indulnak be a terápia hatására, oldódik az egyén szorongása, nő az önbizalma, pozitívan irányban nő az önértékelés, közvetlenebbé, nyitottabbá válik a társai és a külvilág felé. Kommunikációs és kapcsolatteremtő képessége megnő, a nyomasztó, elfojtott, problémát okozó gondolatokat, negatív élményeket felváltja a terápia okozta sikerélmény, és pozitív, harmóniát teremtő érzések, érzelmek.

Másrészt a terápia hatására, az alkotó személyiségében is végbemennek változások. A sérült személyiség elkezd helyreállni. Az alkotás folyamatainak segítségével visszaszorulnak a korábbi problémák negatív hatásai, megerősödik az éntudat, és a helyes önértékelés. Esztétikai és etikai élmények segítségével az alkotó újra képes és alkalmas lesz érzelmeit a megfelelő módon kifejezni.

Harmadrészt elősegítik a társadalmi integrációt, az egyén újra a közösség teljes értékű tagjának fogja érezni magát, a szociális és kommunikációs képességei javulni fognak.

 A művészet terápia típusai:

-Képi alkotó, képzőművészeti terápia

-Biblioterápia (Szépirodalmi terápia)

-Színház terápia

-Mozgás terápia, táncterápia

-Zeneterápia

 Jellemzően a képalkotás a leghangsúlyosabb terápiás forma, főleg gyermekeknél, ugyanis a gyermekrajzok mind-mind szimbolikus jelentéssel bírnak. A gyermekek ebben a formában fejezik ki leginkább, és legszívesebben a legszemélyesebb, legmélyebb gondolataikat, érzelmeiket.

Az idősebbek a többi terápiában is egyaránt képesek a megfelelő önkifejezésre.

Mindegyik terápiás formát egy szakmailag képzett és jól felkészült terapeuta vezeti. Aki nem csak a feladatokat határozza meg, és végigkíséri a komplex fejlődési folyamatokat, de szakmai értékelést is végez. A terápia dokumentációjában figyelemmel kíséri, hogy mennyire aktív az egyén, milyen mértékben sikerült fejlődni, milyen minőségű volt a változás, milyen eszközökkel és módszerrel sikerült a leghatékonyabban kifejeznie önmagát, és milyen kapcsolatot ápolt a környezetével.

 

 

(Forrás: lelkielet.hu, semmelweis.hu l Kép: pixabay.com)