Jump to content

Időskori problémák, avagy mi is az a demencia?

2016. 09. 05. 11:00

Számos olyan betegség van, ami egyik napról a másikra kialakulhat idősebb korban, komoly változásokat okozva a személyiségben, a pszichés és mentális állapotokban.Az egyik ilyen komoly probléma a demencia, azaz az időskori „elbutulás”,ami egész pontosan „ész, értelem nélküli állapotot” jelent. A demencia kezdetben a szellemi képességek hanyatlásával, csökkenésével jár, amit ha időben nem veszünk észre, és kezeletlenül marad, komoly problémákat eredményez a beteg életében.

 

Vizsgálatok igazolták, hogy a kor előrehaladtával a demencia a 65-90 évesek között, minden harmadik embert érint. Természetesen az idősődés velejárója,hogy bizonyos szellemi és fizikai képességeink csökkennek, akadályozottabbá válnak, de ez nem minden esetben a demencia tünete.

A betegség tünetei:

Az emlékezőképesség megváltozik, a gondolkodás lelassul, bizonyos szavak, kifejezések megtalálása és megfelelő használata nehézséget okoz. A tájékozódási képesség romlásnak indul, könnyen előfordulhat, hogy a beteg elindul a szokásos útvonalán, és időközben eltéved, vagy nem tudja merre jár. A demencia kialakulása komoly lelki problémákat eredményez az időseknél és a hozzátartozóknál is egyaránt. Miután fény derült a betegségre, az ember hajlamos szorongani, félni tőle, a kór elhatalmasodásával pedig személyisége is megváltozik. Hozzátartozók örökösen aggódhatnak szeretteikért. Az Ingerültség, agresszió, viselkedésbeli változások, mind a demencia velejárói.

Legyünk figyelmesek!

Fontos tudatában lennünk a fenti tüneteknek, hogy minél előbb felismerhessük a problémát. Első sorban a hozzátartozókon múlik, hogy mikor kerül orvosi felügyelet alá a beteg, ugyanis a demenciában szenvedők előfordul, hogy önmaguktól nem tudatosítják a fennálló problémát. Éppen ezért figyeljünk fel arra, ha idősebb rokonunknál lassúbb gondolkodást, szellemi hanyatlást észlelünk.

Mindez természetesen a normális öregedési folyamat része is lehet, de előfordul, hogy több annál. A demencia kizárása érdekében mindenképpen konzultálni kell a kezelőorvossal. A memóriaproblémák, feledékenység, lassuló kommunikáció hátterében más betegségek is állhatnak, melyek, csak a szükséges szakorvosi vizsgálat elvégzésével deríthetők ki. A demenciavizsgálat a kórelőzmény feltárásával kezdődik, fontos, hogy a hozzátartozó kísérje el a beteget, hiszen előfordulhat, hogy a segítéségére lesz szükség a vizsgálat során.Az előzmények feltárása után, idegrendszeri vizsgálat és reflexvizsgálat következik, az MRI-vizsgálat pedig, (mágneses rezonanciavizsgálat) a szervi károsodásokra és az agyi állapotokra fókuszál.

Ha a vizsgálatok kizárják a szervi elváltozást, akkor pszichológiai és pszichiátriai segítséggel kezdődik a beteg kezelése. Az Alzheimer-típusú demenciát speciális demenciaközpontokban kezelik. A betegség kezelése a beteg és a szakorvos csapatmunkájával történik. A demencia súlyosabb fajtáit, ami elváltozást eredményez agyi érbetegséggel kell kezelni, ami teljes mértékben nem gyógyítható,de kezelésével csökkenthető a betegség előrehaladása.

Mit tehetünk ellene?

Egyes kutatások szerint a testmozgással, szellemi szintentartással, odafigyeléssel egészségünkre megelőzhető a demencia kialakulása. A Brigham kórház munkatársainak kutatása alapján kimutatták, hogy a rendszeres testmozgást végző időseknél, és azoknál akik rendszeresen fogyasztanak teát, kisebb eséllyel alakult ki a demencia. Ezen felül,kutatásokkal igazolják, hogy a D-vitamin hiány és a demencia összefüggésben van egymással, brit kutatók szerint, azoknál, akik D-vitamin-hiányban szenvednek, mintegy 42 %-kal valószínűbb, hogy kialakul az isőkori leépülés.

 

(Forrás: lelkielet.hu, hazipatika.com l Kép:pixabay.com)