Jump to content

Watsu, avagy a terápiás vízi masszázs

2016. 09. 28. 14:30

A Watsu (water-shiatsu) Harold Dull nevéhez köthető, aki a japán gyógyító massázst (Zen Shiatsut) alapul véve megalkotta a Watsu (Water Shiatsu) masszázst.

 

A shiatsu jelentése „ujjnyomás” , a masszázs alapját az akupresszúrás pontok és a meridián vonalak menti nyomás és nyújtás adja. A Watsu szó a water-shiatsu szó összetételből ered, ugyanis ezt a masszázsmódszert vízben végzik.

A 80-as évek
ben Amerikából indult terjedésnek ez a masszázsforma, ugyanis Harold rájött, hogy a nyújtások és masszázselemek jobban hatnak a testre meleg vízben, mintha a szárazföldön végeznék a gyakorlatokat A watsu masszázs tehát, egy vízben végzett lazító, terápiás módszer, mely mára már világszerte ismert és elterjedt.

Kortól és nemtől függetlenül ajánlott mindenkinek, egészen csecsemőkortól idős korig. Fontos, hogy nem csak az egészséges, hanem a valamilyen szempontból sérült embereknek is ajánlott. A watsu gyógyítólag hat pszichés problémák esetén, depresszió, szorongás és egyéb mentális problémák, viselkedészavarok fennállása során. Remek stresszoldó, csökkenti a szorongást, javítja az alvást és az emésztést, erősíti az immunrendszert, serkenti a simaizomzat működését, ,ellazítja a vázizomzatot, csökkenti a görcsösséget, növeli az ízületek mozgástartományát, és számos egyéb pozitív élettani hatása is van a test valamennyi szervrendszerére.

A watsut szakképzett gyógyterapeuták végzik, ennek köszönhetően számos rehabilitációs program részévé vált. Megoldás lehet mind testi, mind lelki természetű problémáknál, mint például agyvérzés vagy agysérülés utáni rehabilitáció, ízületi gyulladás, krónikus fájdalom vagy poszttraumás stressz esetén. Watsu kezelés során számos érzelem kerül felszínre a páciensnél. A folyamat végén ezáltal megkönnyebbül, felszabadul, megnyugszik és ellazul. A folyamat során a terapeuták és a páciensek között erőteljes bizalmi kapcsolat alakul ki, mely a segítségnyújtásról, elfogadásról szól.

A Watsu minden esetben vízfelszíni terápia, tehát a résztvevő személy nem merül a víz alá, problémától függően igény szerint,a watsu jól kombinálható a más víziterápiás technikákkal, akár víz alattiakkal is. A kezelés során a terapeuták langyos vízben mozgatják át a páciens testét, alkalmazva shiatsu masszázs nyújtásait, illetve célzottan, egyéntől és állapottól függően a meridiánrendszeren, akupresszúrás nyomáspontokon is dolgoznak. A víz áramlása,a szövetek lágy átmasszírozására tökéletesen ellazítja a páciens testét. A fül a víz alatt van, a lassú, áramló mozdulatok elringatnak, ellazítanak. A lelket megnyugtatják, harmonizálják.

A watsut kisgyermekek terápiájára, rehabilitációjára is előszeretettel használják. Megoldást nyújthat az izomtónus zavarai, feszesség vagy lazaság, oxigénhiányos állapotok, bénulás, kar-láb deformitás problémáira. Ezek általában korai fejlesztéssel, mozgás-és masszázsterápiával, gyógytornával, továbbá egyéb fizioterápiás módszerekkel, mint például a hidroterápia jól kezelhetők. A vízi kezelések különösen hatékonynak bizonyulnak ezekben az esetekben is. A kóros ízületi és végtagállások miatti mozgáskorlátozottsággal járó állapotokban, sokoldalúan használhatjuk a vízi terápiákat, köztük a watsut. A watsu segít a feszes izomtónus normalizálásában, az ízületei mozgásterjedelem megtartásában, növelésében, a tudatos lazítás elsajátításában is.

A vízben mindenkinek könnyebb a mozgás, az ízületek is könnyebben átmozgathatók, a feszes izomtónus a langyos vízben csökken, ellazulunk, a víz pedig fenntartja a testünket. A watsu a testen kívül, a pszichére is jótékonyan hat, a víz lágy hullámzása miatt lelkünk is ellazul és megnyugszik.

 

(Forrás: lelkielet.hu, watsumagyarorszag.hu l Kép: flickr.com)