Jump to content

Dr. Anya rendel, avagy mit tartsunk a házipatikában

2017. 02. 06. 20:39

Kisebb-nagyobb balesetek minden háztartásban előfordulnak, mindemellett számolni kell a nem kívánatos náthával, lázzal, vírusokkal és kórokozókkal, valamint a vitaminpótlás is igen fontos. A gyógyszerek megfelelő módon alkalmazva elősegítik a gyors gyógyulást, azonban,ha nem megfelelően vannak tárolva, esetleg lejárt a szavatosságuk és úgy lettek elfogyasztva, komoly problémákat is okozhatnak.

A nők általában hajlamosak arra, hogy gyermekük és családjuk egészsége érdekében felraktároznak minden olyan gyógyszert, vitamint és egyéb gyógyhatású készítményt, amire szerintük szeretteiknek szüksége lehet. A gyűjtögetés a gyógyszerek tekintetében ártalmas is lehet, ugyanis a lejárt szavatosságú termékeket nem szabad felhasználni. Éppen ezért fontos, hogy átgondoltan töltsük fel házi patikánkat, és alaposan gondoljuk végig kinek mire van, lehet szüksége.

Mi az amire mindenképpen szükségünk lehet?

Ha a család bármely tagja rendszeresen szed valamilyen gyógyszert, vagy gyógyhatású készítményt, abból mindig legyen otthon tartalék. Nem árt ha kéthavi adagot vásárolunk belőle, hiszen,ha elfogy nem kell kétségbeesni, ott az utánpótlás. Érdemes beszerezni rendszeres gyógyszerfogyasztás esetén gyógyszer adagoló dobozt, ugyanis abba napi lebontással kiporciózhatjuk, hogy miből mennyit kell bevenni, és elkerülhetjük azt a kellemetlenséget, hogy valamelyik esetleg kimarad, vagy többet vennénk be belőle.

Alapvető gyógyszerek legyenek a házipatikánkban, megfázásra, torokfájásra, lázra, köhögésre, fejfájásra, emésztési problémákra, allergiára, gyomorégésre, hasmenésre mindig tartsunk otthon gyógyszereket. Mindezek mellett, az orrspray, vitaminok, torokfertőtlenítő gyógyszerek is hasznunkra válhatnak. Fontos, hogy a kisebb-nagyobb balesetek gyors orvoslása érdekében tartsunk otthon steril kötszereket, sebtapaszt, pólyát, gézlapot, sebhintőport, sebbenzint, vattát, kötszerollót, steril csipeszt, lázmérőt, és egyéb fertőtlenítőszert. Bizonyára neked is volt már szerencséd éppen akkor elvágni a kezed-lábad, amikor az utolsó sebtapasz már elfogyott. Ezt megelőzvén mindig gondoljunk ezekre a fontos kellékekre.

Amivel óvatosan kell bánni…

Antibiotikumokat, csak abban az esetben tartsunk otthon, ha az orvos előírása szerint, éppen szednünk kell. Ne tároljuk a korábban megkezdett gyógyszereket, és semmiképp ne kezdjük el saját elhatározásunkból az antibiotikumos kúrát. Ugyanis minden betegségnél megvannak azok a speciális gyógyszerek, melyek orvosolni fogják a problémát, és enyhíteni a kellemetlen tüneteket.

A gyógyszerek csomagolásán feltüntetett szavatossági idő, a bontatlan gyógyszerekre vonatkozik. Ha felbontunk egy doboz, vagy üveg gyógyszert, mindig írjuk rá a dobozra, hogy mikor lett kinyitva. Azokat melyeknek szavatossága lejárt, adjuk le a gyógyszertárakban, vagy tegyük speciális gyűjtőbe, semmiképp ne szedjünk be lejárt szavatosságú készítményeket, ugyanis ártalmasak is lehetnek szervezetünkre. Rendszeresen ellenőrizzük a házipatika tartalmát, mind a gyógyszerekekre, mind a kötszerekre vonatkozóan. Az elöregedett, lejárt, sérült sebtapaszokat, kötszereket ne használjuk sebek ellátására, ugyanis könnyen belekerülhetnek nem kívánatos bacik és kórokozók.

Saját és szeretteink testi épsége és betegségek esetén gyors gyógyulása érdekében fontos, hogy ezeket a szabályokat betartsuk. És mindig figyeljünk oda, hogy mikor, miből és mennyit szedünk be. Továbbá fontos, hogy a táplálékkiegészítő vitaminokon kívül, a további gyógyszerek fogyasztásáról mindenképpen konzultáljunk kezelőorvosunkkal.

(Forrás: lelkielet.hu l Kép: pixabay.com)