Jump to content

Demencia, a kór, amely egyre több áldozatot követel

2017. 02. 16. 16:59

Évekig a HIV vírustól, és az AIDS-től szenvedők vezették az Egészségügyi Világszervezet (WHO) legtöbb áldozattal járó betegségek listáját, melyet napjainkra, a rettegett betegség, a demencia és az Alzheimer-kór vált fel.

Az Alzheimer-kór 2015-ben 1,54 millió halálos áldozatot követelt világszerte, ami több, mint a duplája a 2000-ben mért adatoknak. A demencia ezzel a gyilkos kórok globális listáján a hetedik helyre került. Az Egészségügyi Világszervezet jelentéséből, megtudhatjuk, hogy bármennyire is próbálkoznak a kutatók, 100 ezidáig alkalmazott kísérleti gyógymódból idővel mindegyik megbukik.

A demenciáról…

Demenciáról, másnéven értelmi hanyatlásról akkor beszélhetünk, ha a beteg értelmi és érzelmi képességei hanyatlásnak indulnak. A betegség során, a beteg emlékezőképessége, telejsítőképessége, cselekvőképessége, agykérgi működése -mely felelős a beszédért - hanyatlásnak indul. Megváltozik az ítélőképesség, a személyiség, értelmi és érzelmi zavarok lépnek fel, a beteg magatartásában és viselkedésében is változás áll be.

A demencia, a gondolkodási képesség és az érzelmek hanyatlása, melyek korlátozzák a betegségtől szenvedők társas kapcsolatainak kialakítását, fenntartását, valamint az egyén cselekvő és teljesítőképességét. A demencia gyakran társul depresszióval, szorongással, és az önellátó képesség romlásával. A leggyakoribb formája az Alzheimer-kór, melynek előrehaladott állapotában a beteg állandó felügyeletet igényel. A demencia a 60 éves kortól bárkinél jelentkezhet, 90 éves korára az emberek 35%-a szenved ettől a betegségtől.

A betegség első jelei közé tartozik a feledékenység, memóriazavar, lelassult beszéd és gondolkodás, a beteg gyakran nem találja a helyes kifejezéseket, szavakat, valamint a tájékozódóképessége is fokozatosan romlik. Személyiségében, viselkedésében is változás áll be, egyes pillanatokban olyan, mintha egy másik ember lenne.

Mi válthatja ki?

A demencia kialakulásának hátterében hormonális okok is állhatnak, ugyanis bizonyos kor után csökken a hormontermelődés, az ösztrogén hiánya pedig memóriazavart okozhat. Valamint trauma, korábbi betegség, (agyvelőgyulladás, tartósan fennálló krónikus betegségek, vérnyomásprobléma, cukorbetegség) is állhat a kialakulásáank hátterében. A demencia kialalkulásához vezethet, a különféle gyógyszerek fogyasztása, alkoholfogyasztás, és a dohányzás is.

A tünetek észlelésénél azonnal forduljunk orvoshoz, ugyanis a betegséget minél korábban célszerű diagnosztizálni, hogy a beteg mindennapjai elviselhetőbbé váljanak, az azonnali kezelések következtében.

Kezelése...

Ha beigazolódik a demencia gyanúja, gyógyszeres kezeléssel, különféle terápiákkal javítható a beteg közérzete, valamint lassítható a cselekvő és teljesítőképességek hanyatlása, illetve enyhíthetőek a betegséggel együtt járó tünetek. A kutatások azonban nem szolgálnak jó hírekkel, ugyanis a gyógyszergyáraknak eddig sem volt könnyű dolguk a demencia elleni , vagy a demenciát megelőző gyógyszerek kifejlesztésében, de a legújabb három friss “vereségükkel” egyre kilátástalanabbá vált a helyzet. Jelenleg több, mint száz kísérleti gyógymód bukott meg a kór lelassításában, így a betegek továbbra is egyre több emléküket veszítik el, és képtelenek magukról önállóan gondoskodni.

A demencia világszerte 47 millió embert sújt, és a betegek száma 2030-ra becslések szerint 75 millió fölé is emelkedhet,a WHO Mentális Egészségügyi és Kábítószer Osztályának statisztikái szerint. A kutatóknak sokkal több pénzre lenne szükségük ahhoz, hogy a megfelelő gyógymódot minél előbb megtalálják.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)