Jump to content

Vigyázz egészségedre! Óvatosan a bogarakkal! I.

2017. 06. 08. 11:00

Ebben a melegben nem, csak a hőség okozta kellemetlenségekkel, de a különféle rovarokkal és az általuk okozott csípésekkel is meg kell küzdeni. Természetesen nem kell pánikba esni, ha itt-ott csípést észlelnénk magunkon, azonban jobb tisztában lenni, hogy milyen élőlények okozhatnak nekünk kellemetlen pillanatokat.

Nem feltétlenül kell titkozatos trópusi rovart sejteni egy-egy fájó, viszkető, felduzzadt vagy kiütésszerűen terjedő bőrtünet, csípésnyom láttán. Elképzelhető, hogy egy kevésbé közismert, ám évszázadok óta hazánkban élő szúnyogféle, vagy szimplán egy csípésből eredő allergiás reakció áll a háttérben – hívta fel a figyelmet dr. Mojzes Jenő, a dombóvári kórház bőrgyógyász főorvosa.

Mire kell figyelni?

Az átlagosnál nagyobb, fájdalmasan viszkető szúnyogcsípések, titokzatos, viszkető és lassan múló foltok a gyerek lábán – nyáridőben mindezek mögött nagy valószínűséggel rovarcsípés áll. Való igaz, hogy a felmelegedés miatt hazánkban is megjelenhetnek trópusi fajok, amelyek esetleg betegséget terjesztenek, és az is igaz, hogy nálunk „honos” lárvák, férgek és amőbák is okozhatnak ijesztő tüneteket, de azért ez nem általános. Egy szokatlan bőrtünet kapcsán az orvosnak mindig mérlegelnie kell, hogy amit lát, rovarcsípés-e, az általa okozott közvetlen reakció, vagy valamiféle abból kiindult allergiás jelenség. Fontos azt is kideríteni, hogy ha csípésről van szó, akkor bejuthatott-e az állat váladékával valami olyasmi a szervezetbe, ami később szövődményeket okoz – beszélt az orvosnál tett látogatások első mozzanatairól a dombóvári kórház bőrgyógyásza.

Bögölycsípés...

A szakember szerint, a tipikus nyári rovarcsípések közé sorolható a bögöly szúrása. A bögöly nagyon agresszív rovar, mindig heves bőrreakciót vált ki, ám allergiát nem okoz és orvosi tekintetben általában nincs is vele semmi különösebb teendő. Méreténél fogva könnyen felfedezhető, ezáltal kisebb az esély rá, hogy az ember áldozatául esik.

Az elűzhetetlen szúnyogok...

A szúnyog már bonyolultabb eset, mert a legtöbb embernél típusos csípésnyomot vált ki, amit gyerekkorunk óta ismerünk mindannyian. A váladékára azonban a szervezet allergiával reagálhat. Ekkor kialakul a csípésnyom mellett egy másik kórkép, aminek köze van még a rovarcsípéshez, de annyira nem egyértelmű az összefüggés. Ez a kórkép elsősorban gyerekeken fedezhető fel.

Néha nehéz elfogadtatni a szülőkkel, hogy szimplán szúnyogcsípésről van szó, és a gyerek lábszárán megjelenő, viszkető, különböző állapotú csomók – amelyek esetleg már március-április környékén megjelentek –, azok nagy valószínűséggel októberig nem is fognak eltűnni. A háttérben az áll, hogy a gyerekek egy része allergiás a szúnyogcsípésre, így már nem csak a csípés helyén produkál tünetet, hanem máshol is. Mivel az allergiás reakció jobban viszket, mint a rovarcsípés, a kicsi forszírozottan vakarja, és ettől már másodlagos, harmadlagos jelenség jön létre. Eltorzul a klinikai kép, van gyógyult csomó, aktív csomó, begennyesedett csomó. Olyan allergiás reakcióról beszélünk ebben az esetben, amely nem áll fenn életfogytig. Három-négy év alatt megszabadul tőle a beteg, de az első 2-3 évben erősödő, ijesztő tünetek lehetnek. Érdemes a megelőzés érdekében szúnyogszezonban a rovarokat távol tartó elektromos berendezést beszerezni.

A púposszúnyog igen agresszív…

Vannak olyan rovarok, amelyek ezer éve velünk élnek, csak éppen egy adott területen jó ideje nem észlelték őket, ezért valószínűleg az ott élők sem ismerik föl, amikor egyszer csak újra megjelennek. Ilyen a púposszúnyog is, amely hatalmas csípéseket produkál, olyannyira, hogy a hasonló tünetek nyomán tavaly egy somogyi város környékén fel is röppent a hír, megérkezett a fekete vész…„Kiderült, hogy a – hivatalos nevén – púposszúnyog okozott alaptalan riadalmat a város környékén. A szúnyogalkatú rovarnak valóban rendkívül agresszív a támadása: nem is szúr, hanem harap” – mondja a bőrgyógyász. Szerencsére valamiért nem mindenkit „szeret” ez a rovarféle, ám akit igen, azt csoportosan támadja, olyannyira, hogy van, aki az orvosi ügyeleten köt ki miatta. „Az áldozatot szabályosan megrágják, és ha az ügyeletes orvos ilyet még nem látott – megvan erre az esély –, akkor esetleg telenyomja a pácienst antibiotikummal, ami ebben az esetben hatástalan. Gyulladáscsökkentőre van szükség.

(Forrás: lelkielet.hu, hirado.hu l Kép: pixabay.com)